Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

Продажа основных средств 2 и 3 группы

Відправлено користувачем Линда 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Помогите как в бухгалтерском и налоговом учете начислить амортизацию в момент продажи ОС? если ОС продается в июле, то амортизацию в налоговом учете продолжаем начислять до конца квартала и балансовая стоимость ОС будет за минусом всей амортизации за квартал? или надо начислить амортизацию только за июль?
ЯК ЗДІЙСНИТИ ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК ПРОДАЖУ ОСНОВНИХ ФОНДІВ
(Консультує ДПАУ)

“Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ”
N 38, від 24 вересня 2007 р.

Олеся Олексієнко
головний державний податковий інспектор ДПА у м. Києві

Підприємство, що є платником податку на прибуток та ПДВ, здійснює продаж основних фондів.
1) Чи нараховується амортизація у кварталі продажу та чи враховується така амортизація, а також вартість ремонтів, проведених у період реалізації, у балансовій вартості для застосування пп. 8.4.4 та 8.4.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ?
2) Балансова вартість на яку дату (на початок кварталу реалізації чи на дату виведення з експлуатації) використовується для відображення операцій з продажу ОФ у податковому обліку?
3) У який період формуються валовий дохід або валові витрати від таких операцій?
4) Чи враховуються суми ПДВ при продажу ОФ у вартості такого продажу в обліку даних операцій згідно з відповідними підпунктами пункту 8.4 статті 8?
5) Чи застосовуються обмеження щодо звичайних цін у випадку продажу ОФ?
6) У яких рядках декларації відображаються суми валового доходу або валових витрат у разі їх виникнення При продажу основних фондів відповідних груп?
ТОВ "Д"

Підпунктом 8.4.4 пункту 8.4 статті 8 Закону України від 28.12.94 N 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22.05.97 N 283/97-ВР, зі змінами і доповненнями) (далі - Закон) передбачено, що у разі виведення з експлуатації основних фондів груп 2, 3 і 4 у зв'язку з їх продажем балансова вартість групи зменшується на суму вартості продажу таких основних фондів (вартості продукції, робіт, послуг, отриманих платником податку в межах бартерних (товарообмінних) операцій). При цьому якщо сума вартості основних фондів дорівнює або перевищує балансову вартість відповідної групи, її балансова вартість прирівнюється до нуля, а сума перевищення включається до валового доходу платника податку відповідного періоду.
У разі виведення з експлуатації окремих об'єктів основних фондів групи 1 у зв'язку з їх продажем згідно з підпунктом 8.4.3 пункту 8.4 статті 8 Закону балансова вартість групи 1 зменшується на суму балансової вартості такого об'єкта. Сума перевищення виручки від продажу над балансовою вартістю окремих об'єктів основних фондів групи 1 включається до валових доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над виручкою від такого продажу включається до валових витрат платника податку.
У підпункті 8.3.2 пункту 8.3 статті 8 Закону наведено формулу для визначення балансової вартості групи основних фондів (окремого об'єкта основних фондів групи 1) на початок розрахункового кварталу:

Б(а) = Б(а-1) + П(а-1) — В(а-1) — А(а-1), де:

Б(а) — балансова вартість групи (окремого об'єкта основних фондів групи 1) на початок розрахункового кварталу;
Б(а-1) — балансова вартість групи (окремого об'єкта основних фондів групи 1) на початок кварталу, що передував розрахунковому;
П(а-1) — сума витрат, понесених на придбання основних фондів, здійснення капітального ремонту, реконструкцій, модернізацій та інших поліпшень основних фондів, що підлягають амортизації, протягом кварталу, що передував розрахунковому;
В(а-1) — сума виведених з експлуатації основних фондів (окремого об'єкта основних фондів групи 1) протягом кварталу, що передував розрахунковому;
А(а-1) — сума амортизаційних відрахувань, нарахованих у кварталі, що передував розрахунковому.
1-2. Стосовно визначення суми амортизаційних відрахувань кварталу, щодо якого проводяться розрахунки (розрахунковий квартал), у підпункті 8.3.1 пункту 8.3 статті 8 Закону зазначено, що їх обчислення здійснюється шляхом застосування норм амортизації, визначених пунктом 8.6 цієї статті, до балансової вартості груп основних фондів на початок такого розрахункового кварталу.
Відповідним чином і згідно з формою декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженою наказом ДПА України від 29.03.03 N 143 (зі змінами і доповненнями), (далі - декларація) амортизаційні відрахування за розрахунковий квартал (графа 4 Таблиці 2 Додатка К 1/1 до рядка 07 декларації) обчислюються, виходячи з балансової вартості основних фондів на початок розрахункового кварталу (графа 3 Таблиці 2 Додатка К 1/1 до рядка 07 декларації).
У зв'язку з вищезазначеним, зауважимо, що оскільки в період реалізації основних фондів на його початок було сформовано відповідну балансову вартість ОФ, то платник податку здійснює нарахування амортизаційних відрахувань у такому періоді реалізації до балансової вартості на початок даного періоду.
Як видно з установленої формули розрахунку, якщо протягом кварталу провадились витрати на ремонт основних фондів відповідної групи (окремого об'єкта основних фондів групи 1 до настання моменту його реалізації), що підлягають амортизації, то сума витрат, понесених протягом даного кварталу на таке поліпшення, піде на збільшення балансової вартості відповідної групи (окремого об'єкта ОФ 1 групи) на початок наступного кварталу.
З даного питання також уточнимо наступне. У підпункті 8.3.5 пункту 8.3 статті 8 Закону зазначено, що облік балансової вартості основних фондів груп 2, 3 і 4 ведеться за сукупною балансовою вартістю відповідної групи основних фондів незалежно від часу введення в експлуатацію таких основних фондів (на відміну від обліку об'єктів основних фондів групи 1). У зв'язку з цим для основних фондів 1 групи нарахування амортизації здійснюється з наступного кварталу після введення їх в експлуатацію, а для основних фондів 2-4 груп - з кварталу, наступного за кварталом оприбуткування відповідних матеріальних цінностей (про що неодноразово наголошувалось і в листах ДПА України: від 21.04.03 N 3859/6/15-1116 «Щодо нарахування амортизаційних відрахувань», опублікованого у журналі «Вісник податкової служби України» N 20 за травень 2003 p., від 13.09.04 N 7978/6/15-1116 «Щодо деяких питань, пов'язаних з амортизацією основних фондів», далі - листи N 3859 і N 7978).
Таким чином, і витрати, здійснені у звітному податковому періоді на поліпшення основних фондів, що підлягають амортизації, збільшать балансову вартість відповідної групи 2 - 4 на початок наступного кварталу, а окремого об'єкта ОФ групи 1 - на початок кварталу, наступного за кварталом закінчення ремонтних робіт та введення відповідних змін в експлуатацію.
Що стосується дати визначення балансової вартості основних фондів (окремого об'єкта ОФ 1 групи) у зв'язку з виведенням з експлуатації при продажу, то балансова вартість відповідної групи ОФ зменшиться на суму вартості продажу (балансова вартість групи 1 зменшиться на суму балансової вартості окремого об'єкта 1 групи) також лише на початок наступного кварталу. При цьому БВ на початок наступного кварталу формується з урахуванням сум амортизації, нарахованої у попередньому кварталі (тобто кварталі реалізації), та витрат на ремонт, здійснених у тому ж попередньому кварталі.
Також зауважимо, що операції з продажу ОФ 2 та 3 груп мають певні особливості відображення в податковому обліку, пов'язані з веденням обліку балансової вартості ОФ таких груп за сукупною балансовою вартістю відповідної групи. Так, з 2004 року Законом України від 24.12.02 N 349-1V «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (зі змінами і доповненнями) запроваджено підвищені норми амортизаційних відрахувань для основних фондів груп 1, 2, 3. Відповідно до Закону України від 01.07.04 N I957-IV «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» вони застосовуються щодо витрат, понесених (нарахованих) платником податку після 01.01.04, у зв'язку з придбанням або спорудженням нових основних фондів груп 1, 2 і 3, а також витрат на поліпшення таких нових основних фондів. У результаті в податковому обліку платника податку у складі відповідних груп можуть існувати підгрупи основних фондів з різними нормами амортизації.
У зв'язку з цим при продажу ОФ груп 2 або 3 з підгруп із нормами амортизації відповідно 6,25% або 3.75% зменшенню підлягає не сукупна БВ таких груп, а БВ відповідної підгрупи. При цьому, якщо сума вартості продажу є більшою за БВ такої підгрупи, БВ підгрупи з нормами амортизації відповідно 10% або 6% підлягає зменшенню на суму перевищення вартості продажу цих ОФ над БВ підгрупи з нормами амортизації 6,25% або 3,75%. Тобто лише при перевищенні такої суми над БВ підгрупи з іншою нормою амортизації цієї ж групи на відповідну суму перевищення виникатиме валовий дохід. Аналогічним буде податковий облік і у випадку реалізації ОФ груп 2 або 3 з підгруп із нормами амортизації 10% або 6%. Відповідне роз'яснення з цього приводу було надане листом ДПА України від 03.02.06 N 1982/7/15-0317 «Щодо продажу основних фондів».
3. Так як у підпункті 8.4.4 Закону щодо ОФ груп 2-4 установлено, що «якщо сума вартості основних фондів дорівнює або перевищує балансову вартість відповідної групи, її балансова вартість прирівнюється до нуля, а сума перевищення включається до валового доходу платника податку відповідного періоду», тобто того ж періоду, у якому відображається зменшення балансової вартості відповідної групи ОФ, то у разі перевищення вартості продажу об'єктів над відповідною БВ групи відображення валового доходу, як і зменшення балансової вартості ОФ, відбувається за результатами звітного податкового періоду, наступного за періодом закінчення їх використання у зв'язку з реалізацією.
Щодо продажу окремих об'єктів основних фондів групи 1 зазначимо, що оскільки згідно з підпунктом 8.4.3 Закону балансова вартість групи 1 зменшується на суму БВ такого об'єкта та відповідно сума перевищення виручки від продажу над БВ окремого об'єкта основних фондів групи 1 включається до валового доходу платника податку, а сума перевищення БВ над виручкою від такого продажу включається до валових витрат платника податку, то збільшення валового доходу або валових витрат за даною операцією з реалізації відображається, як і у випадку з ОФ груп 2 - 4, у звітному податковому періоді, наступному за періодом виведення з експлуатації об'єктів основних фондів групи 1 у зв'язку з продажем.
Також зауважимо, що у вищезазначених листах N 3859 і N 7978 роз'яснювалось, що норми пункту 11.2 статті 11 Закону визначають дату збільшення валових витрат та не мають відношення до дати збільшення балансової вартості груп основних фондів у зв'язку з придбанням відповідних об'єктів. Відповідно і в обліку операцій з продажу основних фондів норми пункту 11.3 статті 11 Закону не застосовуються, оскільки вони визначають дату збільшення валових доходів та не мають відношення до дати зменшення балансової вартості ОФ, що визначається окремими нормами статті 8 Закону. А оскільки згідно з цією статтею валовий дохід від перевищення суми вартості продажу ОФ 2-4 груп над БВ відповідної групи та валовий дохід або валові витрати від реалізації окремого об'єкта ОФ 1 групи відображаються за результатами того ж періоду, що і зменшення БВ, то відповідні норми статті 11 у даному випадку також не застосовуються.
4-5. Стосовно сум ПДВ у вартості продажу ОФ відмітимо наступне. Згідно з підпунктом 8.4.1 пункту 8.4 статті 8 Закону у разі здійснення витрат на придбання основних фондів балансова вартість відповідної групи збільшується на суму вартості їх придбання, з урахуванням транспортних і страхових платежів, а також інших витрат, понесених у зв'язку з таким придбанням, без урахування сплаченого податку на додану вартість, у разі коли платник податку на прибуток підприємств зареєстрований платником податку на додану вартість.
В аналогічному порядку щодо сум ПДВ відображаються і операції з продажу основних фондів: балансова вартість відповідної групи 2-4 зменшиться на суму вартості продажу, а сума перевищення останньої над такою БВ підлягатиме включенню до валового доходу (балансова вартість групи 1 зменшиться на суму балансової вартості окремого об'єкта групи 1, а сума перевищення вартості продажу над БВ окремого об'єкта основних фондів групи 1 буде відноситись до валових доходів, а сума перевищення БВ над вартістю продажу знайде відображення у валових витратах), виходячи із розрахунку вартості продажу без урахування ПДВ.
До того ж підпунктом 4.2.1 пункту 4.2 статті 4 Закону передбачено, що до валового доходу не включаються суми податку на додану вартість, отримані (нараховані) від продажу товарів (робіт, послуг), у разі якщо продавець є платником цього податку.
А основні фонди у контексті окремих норм Закону, зокрема пунктів 1.1 та 1.6 статті 1 Закону, розглядаються як товар. Так, згідно з пунктом 1.1 основні фонди є матеріальним активом, а матеріальні активи відповідно до пункту 1.6 виступають товаром.
З вищезазначеного також випливає і висновок про необхідність з метою відображення в податковому обліку операцій з продажу ОФ визначення вартості такого продажу, виходячи з договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі основні фонди, що діяли на дату продажу, у разі реалізації особам, які не є платниками податку на прибуток за ставкою 25% або сплачують податок на прибуток за іншими, ніж платник податку, ставками, або пов'язаним з платником податку особам. Зокрема, з цього приводу в журналі «Вісник податкової служби України» N 10 за березень 2006 р. було надано відповідне роз'яснення, у якому шляхом узгодження норм пунктів 1.1, 1.6 та 7.4 Закону зазначалось, що вимоги підпунктів 7.4.1-7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону поширюються на операції з продажу (обміну, інших видів відчуження) основних фондів.
спасибочки огромнейшее!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!smiling smiley))))))))))))))))))))))))
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00028399999999998