Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму :: по порталу

Использование люминесцентных ламп

Відправлено користувачем Marushka 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Уважаемые коллеги, подскажите, как правильно расчитать грязный сбор за использованые люм.лампы?
А разве за использование тоже начисляется? вроде только за размешение....
У меня налоговичка особо интересуется куда мы деваем эти лампы. Я таки подозреваю, что ей че-то хочется нам насчитать!


Матеріал надано редакцією газети «Бухгалтерський тиждень» (Видавничий будинок «Фактор»;
тел.: (057) 714-37-28, 714-37-29; e-mail: bn@id.factor.ua; [www.factor.ua])

Люмінесцентні лампи, або, як їх ще називають, лампи денного світла, широко використовуються для освітлення виробничих та адміністративних приміщень. По-перше, вони яскравіші і дають природніше освітлення, по-друге, вони економніші. Однак в їх конструкції використано екологічно небезпечні елементи. А, як відомо, для розміщення та утилізації таких елементів в Україні передбачено спеціальні правила. До того ж податківці вимагають сплату екозбору за відпрацьовані люмінесцентні лампи, що мають зберігатися на підприємстві до передачі спецорганізації на утилізацію.
Про це й розповімо. 


Як лампи денного світла можуть додати бухгалтеру клопоту

 

Придбання ламп

Почнемо із самого початку – від придбання та установлення ламп денного світла. Якщо для когось це не викликає труднощів, можна відразу перейти до розділу «Утилізувати люмінесцент можуть не всі!».

Люмінесцентні лампи належить до запасів підприємства. Тому їх придбання нічим не відрізняється від придбання інших запасів підприємства. Запаси, у тому числі люмінесцентні лампи, прибуткуються на підставі прибуткової накладної, акта приймання­передачі або прибуткового ордера (ф. № М­41).

(1 Затверджено наказом Мінстату України від 21.06.96 р. № 193.) 

У бухгалтерському обліку вартість люмінесцентних ламп, не переданих в експлуатацію, відображається на субрахунку 201 «Сировина й матеріали» як вартість допоміжних матеріалів, що використовуються для господарських потреб, технічних цілей та сприяння у виробничому процесі.

У податковому обліку вартість люмінесцентних ламп у складі запасів відноситься на валові витрати і підлягає перерахунку згідно з п. 5.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97­ВР, далі – Закон про податок на прибуток (за умови використання ламп у господарській діяльності).

Суми ПДВ, сплачені у складі вартості ламп, включаються до складу податкового кредиту.

Передача ламп в експлуатацію

Потреба заміни ламп виникає періодично в міру їх перегорання або погіршення освітлювальних властивостей. Відпуск матеріалів, потреба в яких виникає періодично, провадиться за накладною­вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів (форма № М­11). Як правило, відпуск матеріалів має здійснюватися зі складу підприємства матеріально відповідальною особою. Одержувачем ламп є особа, відповідальна за приміщення, в якому провадиться заміна ламп.

Факт установлення ламп може підтверджуватися актом на списання ТМЦ, можливу форму якого наведено нижче.

Затверджено:
директор ТОВ «Світло»
__________ /_________/
від «__» _______ 200_ р. 

 

АКТ
на списання товарно-матеріальних цінностей, що використані при експлуатації приміщень

Комісія у складі П. І. Б – директора, голови комісії, П. І. Б – головного бухгалтера, П. І. Б – електрика склали цей акт про те, що при експлуатації (виробничих, адміністративних тощо) приміщень за адресою ___________________________ використано такі товарно-матеріальні цінності:

Найменування 
Од. виміру 
Кількість 
Вартість, грн. 
Сума, грн. 
Лампа люмінесцентна 40 Вт 
шт. 

2,50 
5,00 
Лампа люмінесцентна FL 36W 
шт. 

3,00 
3,00 
Всього: 
  
  
  
8,00 

Голова комісії 
_________________ 
/___________/ 
Члени комісії 
_________________ 
/___________/ 
  
_________________ 
/___________/ 


Наведений акт є підставою для списання вартості люмінесцентних ламп з балансу та її врахування при проведенні перерахунку запасів згідно з п. 5.9 Закону про податок на прибуток. Водночас забувати про наявність у вас люмінесцентних ламп не можна.

Утилізувати люмінесцент можуть не всі!

Безумовно, після закінчення певного часу лампи виходять із ладу. А що ви робите з відпрацьованими матеріалами? Викидаєте (у сміттєвий бак, вивозите на звалище) чи утилізуєте. Але не всіх відходів так легко можна позбутися.

В Україні окремі групи відходів виведено до класу «небезпечні відходи» (постанова КМУ від 13.07.2000 р. № 1120). Операції з небезпечними відходами підлягають ліцензуванню, а підприємство, що працює з небезпечними відходами, підлягає обов'язковій державній атестації.

Люмінесцентні лампи містять речовини, що є небезпечними відходами. Тому дії з позбавлення або знищення люмінесцентних ламп можуть здійснювати лише підприємства, що мають ліцензію та пройшли відповідну атестацію. Звичайні підприємства (що не працюють із небезпечними відходами) не можуть самостійно позбутися люмінесцентних ламп.

Позбуваємося відпрацьованих ламп

У зв'язку з викладеним вище суб'єкти, які використовують люмінесцентні лампи, мають організувати їх облік в експлуатації та облік відпрацьованих ламп.

Аналітичний облік найкраще вести в натуральному виразі на забалансовому субрахунку, наприклад 073 «Списані активи на відповідальному зберіганні» в розрізі встановлених та відпрацьованих ламп. Облік ламп в експлуатації можна вести за місцями зберігання, видами і сортами.

Відпрацьовані лампи мають повертатися на склад і зберігатися там до повного позбавлення від них. Здавання відпрацьованих люмінесцентних ламп на склад оформляється шляхом виписування накладних на внутрішнє переміщення матеріалів (форма № М­11). Накладні можна складати в натуральному виразі, тобто без зазначення вартості відпрацьованих ламп, оскільки такої вони не мають.

Звертаємо увагу, що люмінесцентні лампи мають знову упаковуватися в картонну коробку і зберігатися в залізному ящику.

Податківці вимагають вести журнал обліку відпрацьованих ламп суб'єктом, які використовують лампи денного світла. Його форма може бути спрощеною – із зазначенням лише кількості відпрацьованих ламп, зданих у звітному періоді на склад (інше місце зберігання), або докладнішою – з виведенням загального залишку ламп. На підставі такого журналу податківці перевіряють сплату екозбору щодо відпрацьованих люмінесцентних ламп. Можливу форму журналу наведено нижче.

Таблиця 1


з/п 
Період 
Кількість відпрацьованих ламп 
прийнятих для зберігання 
переданих на утилізацію 
усього зберігаються на складі 

Січень 2006 року 
– 
– 
– 

Лютий 2006 року 

– 
12 

Березень 2006 року 

– 
17 
  
Усього за I квартал 2006 року 
10 
– 
17 

Квітень 2006 року 
– 
– 
– 

Травень 2006 року 

– 
19 

Червень 2006 року 

20 
– 
  
Усього за II квартал 2006 року 

20 
– 

Позбутися ж відпрацьованих люмінесцентних ламп просто – шляхом укладення договору про утилізацію небезпечних відходів із підприємством, що спеціалізується на знищенні промислових відходів, люмінесцентних і ртутних ламп. Таке підприємство повинне мати відповідну ліцензію і пройти відповідну обов'язкову державну атестацію.

Наявність такого договору забезпечить підприємству спокій у майбутньому, адже за порушення правил поводження з небезпечними відходами передбачено серйозне покарання.

Як платити екозбір?

Останнім часом податківці ретельно перевіряють сплату екозбору щодо відпрацьованих люмінесцентних ламп навіть за наявності у підприємства договору про утилізацію таких ламп. Про те, що збір потрібно сплачувати, зазначають як податківці, так і Мінекоресурсів. Однак стосовно обчислення суми екозбору щодо люмінесцентних ламп позиції цих органів різні:

1) фіскальна позиція податківців – сплачувати збір за відпрацьовані люмінесцентні лампи, що знаходяться у суб'єкта, і не праводити його коригування щодо ламп, переданих на утилізацію спецорганізації, збір за які сплачено;

2) позиція Мінекоресурсів – сплачувати збір тільки за відпрацьовані люмінесцентні лампи, що знаходяться у суб'єкта, за вирахуванням ламп, переданих на утилізацію спецорганізації. Отже, якщо на початку року стосовно відпрацьованих ламп, що знаходяться у суб'єкта, збір сплачено, а в середині року всі ці лампи передано на утилізацію, то сплачений раніше збір має перераховуватися у бік зменшення.

Розглянемо, на чому базується необхідність сплати екозбору підприємствами, які самі люмінесцентні лампи не утилізували.

Щодо відпрацьованих ламп збір має сплачуватися за розміщення відходів – зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах. У свою чергу, зберігання відходів – тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення). Що вважати спеціально відведеним місцем, не уточнено. Як випливає з контексту листа Мінекоресурсів від 14.05.2003 р. № 4914­к/26­11/115­1, це може бути територія суб'єкта господарювання, який тимчасово зберігає у себе, наприклад, люмінесцентні лампи для подальшої передачі їх на утилізацію.

А як же бути з ліцензуванням? Слушне запитання. Мінекоресурсів порушив і його. У листі­роз'ясненні від 02.04.2003 р. № 2798/26­8 зазначено, що не підлягають ліцензуванню операції зі зберігання небезпечних відходів (наприклад, люмінесцентних ламп), що утворюються протягом шести місяців поточного року і передаються на зберігання, оброблення, утилізацію або видалення в той же строк. Не ліцензуються також операції з поводження з тими небезпечними відходами, що утилізуються в тому ж технологічному циклі, що й утворюються.

Таким чином, контролюючі органи вважають зберігання у суб'єкта господарювання люмінесцентних ламп операцією зі зберігання відходів та вимагають сплати екозбору.

Сума екозбору щодо люмінесцентних ламп розраховується таким чином. Норматив збору для люмінесцентних ламп становить 1,5 гривні за одиницю. Далі до нормативу збору застосовуються коефіцієнти залежно від:

– території, на якій розміщено лампи: у межах населених пунктів або на відстані менше 3 км від них – 3, за межами населених пунктів – 1;

– правильності розміщення відходів: якщо люмінесцентні лампи зберігаються в залізних ящиках, тобто забезпечено захист від їх шкідливого впливу, – 1, якщо ні – 3;

– установленого ліміту: якщо ліміт зберігання люмінесцентних ламп установлено – 1, якщо не встановлено або перевищено – 5 (тільки щодо ламп, розміщених понадлімітно).

Наприклад, для м. Харкова за умови правильного зберігання ламп (у залізних ящиках), але за відсутності ліміту сума екозбору, розрахована на підставі даних табл. 2, становитиме:

Таблиця 2

Звітний період 
Підхід ДПАУ 
Підхід Мінекоресурсів 
І квартал 2006 року 
17 х 1,5 х 3 х 1 х 5 = 382,50 (грн.) 
17 х 1,5 х 3 х 1 х 5 = 382,50 (грн.) 
II квартал 2006 року 
0 (грн.) 
-382,50 (грн.) 

Згідно з позицією Мінекоресурсів бюджет має повернути підприємству суму збору, сплачену в І кварталі, оскільки лампи, за які сплачено збір, передано спецорганізації для утилізації. Податківці зазначають, що збір за минулі квартали не перераховується.

Безумовно, ми позицію податківців не поділяємо та рекомендуємо дотримуватися позиції Мінекоресурсів. При цьому слід бути готовим до таких труднощів.

Затверджена форма розрахунку екозбору не передбачає розкриття в ній даних, на підставі яких визначається фактична кількість розміщених на підприємстві відпрацьованих ламп. Показати переплату збору, що виникає при видаленні розміщених раніше ламп (рядок 4 графа 2), можна лише в рядках 8–12, що заповнюються в разі подання уточненої декларації. Але описана ситуація виникає не через помилку в розрахунках і не у зв'язку з обставинами, що знову відкрилися. Подавати уточнені розрахунки екозбору немає підстав.

Отже, щоб відобразити зменшення кількості фактично відпрацьованих ламп протягом року, можна подати розрахунок екозбору за іншою формою, в якій показано зменшення кількості ламп протягом року, разом із поясненням мотивів його складання (абзац другий пп. 4.4.2«з» Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181­III).

Можна було б піти й іншим шляхом: якби відпрацьовані лампи, відображені в обліку в першому кварталі, було відображено тільки у другому кварталі, то нічого платити б не довелося, оскільки у другому кварталі такі лампи передано на утилізацію. Ще раз нагадаємо, що, на думку податківців, кількість ламп, що зазначаються в розрахунку екозбору, має переноситися з журналу обліку відпрацьованих ламп.

Таким чином, найкращий спосіб мінімізувати сплату екозбору – не допускати накопичення відходів у періодах, коли ці відходи не буде утилізовано. Якщо підприємство протягом кварталу встигне передати всі відпрацьовані лампи на утилізацію, воно не сплачуватиме збір за їх розміщення.

І не сумнівайтеся, що позбавлятися люмінесцентних ламп вигідніше, ніж зберігати їх! Так, щоб позбутися 20 люмінесцентних ламп, вам потрібно буде не більше 50 грн. А за розміщення 17 ламп за наявності ліміту сума екозбору за квартал становитиме 76,50 грн., а за відсутності ліміту – 382,50 грн.

На цьому закінчуємо розгляд «люмінесцентного» клопоту бухгалтера. Вважаємо, що не відбили у вас бажання застосувати лампи денного світла. При цьому слід пам'ятати про необхідність укладення договору на утилізацію люмінесцентних ламп. Адже, як відомо, скупий платить двічі. І не варто забувати, що податківці вимагають здійснювати сплату екозбору стосовно відпрацьованих ламп, що зберігаються на підприємстві.

 

Олег Чефранов  
Економіст­аналітик газети
«Бухгалтерський тиждень»

 

«Бухгалтерський тиждень», 4 вересня 2006 р., № 36 (244), с. 39 (www.factor.ua) 

Дата підготовки 04.09.2006 
Газета «Бухгалтерський тиждень»

____________

ЛІГАБізнесІнформ
українська Мережа ділової інформації
www.liga.net
msl,
Огромное Вам спасибо!
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00032300000000002