Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

Туристические услуги. Предлагаю обсудить статью из ДтКт.

Відправлено користувачем Кира 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Дебет-Кредит № 47 (23.11.2009)
Суть справи :: Практика
Передоплата за туристичний продукт
У Законі про ПДВ є спеціальна стаття, яка визначає особливості оподаткування операцій з поставок туристичних послуг. Але податкові органи встановлюють свої правила обкладання ПДВ, зокрема, коли туроператор одержує передоплату за ще не сформований туристичний продукт1. Про це й читайте у статті нижче.
Погляд податкової
На думку контролюючих органів, коли туроператор одержує передоплату за ще не сформований туристичний продукт, датою збільшення податкових зобов’язань відповідно до пп. 7.3.1 Закону про ПДВ буде перша подія — надходження коштів. При цьому податкові зобов’язання нараховуються виходячи із розрахункового розміру винагороди.
1 Див. лист ДПАУ від 08.10.2009 р. №22113/7/16-1517-26.
Згодом, коли туристичний продукт буде сформовано і можна буде точно визначити суму понесених витрат, платник ПДВ — туроператор повинен провести відповідний перерахунок податкових зобов’язань. Таке коригування треба відобразити у звітному періоді, коли визначено сукупність витрат, понесених у зв’язку із формуванням туристичного продукту:
1) у рядку 8.4 розділу I декларації з податку на додану вартість;
2) у додатку 1 до декларації «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість».
Порядок обліку відповідно до закону
Закон про ПДВ містить спеціальну статтю 8, яка визначає особливості оподаткування операцій з поставок туристичних послуг, зокрема:
1. Оподаткування операцій з поставки туристичного продукту, туристичних послуг з місцем їх надання на митній території України здійснюється на загальних підставах. Базою обкладання ПДВ є повна вартість поставлених туристичних продуктів, туристичних послуг (п. 8.3 Закону про ПДВ). Ставка податку становить 20%.
Право у платника ПДВ на ПК виникає при здійсненні туроператором витрат та за відповідності умовам, установленим у:
1) підпункті 7.2.6 (ПН є підставою для визнання податкового кредиту);
2) підпункті 7.4.1 (придбання товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку);
3) підпункті 7.5.1 (дата виникнення ПК з ПДВ).
2. При поставці туристичного продукту, туристичних послуг з місцем їх надання за межами митної території України базою оподаткування за ставкою 20% для такого туроператора є винагорода (п. 8.1 Закону про ПДВ). Вона визначається як різниця між вартістю поставлених туристичного продукту, туристичних послуг та вартістю витрат, понесених таким туроператором унаслідок придбання (створення) такого туристичного продукту, туристичних послуг.
Суми ПДВ, сплачені туроператором у складі витрат, понесених на створення такого продукту, не належать до складу податкового кредиту платника ПДВ. Пояснюється це тим, що суми ПДВ, сплачені у складі витрат унаслідок придбання (створення) такого туристичного продукту, не пов’язані з оподатковуваною операцією. Поставка самого туристичного продукту здійснюється без ПДВ.
3. У разі коли туроператор одержує передоплату за ще не сформований туристичний продукт (як правило, послуги надаються за умови передоплати), поставка якого буде здійснюватися за межами митної території України, визначити суму винагороди неможливо. На думку ДПАУ, датою збільшення податкових зобов’язань з ПДВ буде перша подія — надходження коштів.
Податківці стверджують, що в такій ситуації повинні діяти загальні норми Закону про ПДВ (відповідно, «працює» правило першої події), і забувають про існування спеціальної статті 8. Ця стаття встановлює окремі правила оподаткування для суб’єктів туристичної діяльності. Особливий погляд податківців, безперечно, впливає на базу та дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ. Проте слід зазначити, що така точка зору не відповідає Закону про ПДВ, зокрема в профільній його частині — статті 8.
ДПАУ говорить, що податкові зобов’язання нараховуються виходячи з розрахункового розміру винагороди, а вже потім — коли туристичний продукт буде сформовано і можна буде точно визначити суму понесених витрат — необхідно провести відповідний перерахунок податкових зобов’язань. Таке коригування треба відобразити в рядку 8.4 декларації з ПДВ з одночасним поданням додатка 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість». Щоправда, податківці не пояснюють, як саме заповнювати відповідні колонки цього додатка. Можливо, у колонці 8 додатка 1 слід зазначити підставу для коригування податкових зобов’язань — «перерахунок податкових зобов’язань з формованої винагороди за поставку турпродукту»1.
4. Якщо туроператор здійснює поставку туристичного продукту, туристичних послуг з місцем їх надання як на митній території України, так і за межами митної території України, платник податку — туроператор повинен вести окремий облік як операцій з поставки, так і операцій з понесених витрат — залежно від порядку оподаткування.
За нормою підпункту 7.4.3 Закону про ПДВ у разі, коли придбані товари (роботи, послуги) частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.
Для формування туристичного продукту або перепродажу туристичних послуг оператор закуповує у нерезидента2 туристичні послуги (що споживаються за межами митної території України). Такі послуги не обкладаються податком на додану вартість, а тому придбання туроператором у такого нерезидента туристичних послуг здійснюється без ПДВ. Але для забезпечення господарської туристичної діяльності він несе інші витрати: на комунальні послуги, телефонний зв’язок, інші послуги. І якщо такі послуги придбаваються з ПДВ, туроператор має право здійснити розподіл податкового кредиту3. Крім того, агентська винагорода у разі залучення туроператором турагентів оподатковується цими турагентами за ставкою 20% (див. п. 8.4 Закону про ПДВ).
1 У світлі сьогоднішніх змін для того, щоб уникнути чергової перевірки податковими органами, рекомендуємо разом з декларацією надати коментований лист або зазначити його реквізити у колонці 8 додатка 1.
2 За умови, що нерезидент перебуває за межами митної території України і не має представництва в Україні.
3 Подібна ситуація розглядалася у «Віснику податкової служби» №20/2009, с. 21.
Олена ВОДОП’ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

2009-11-23 13:45:31


Меня очень удивил пункт о распределении налогового кредита.
Вопрос к бухгалтерам туристических компаний - вы распределяете налоговый кредит?

С ув.
Уже несколько раз были разъяснения по поводу распределения НДС по п. 7.4.3, суть в том, что если ваш доход (ваши комиссионные) не облагаються НДС (как - дети до 18 лет), то надо распределять НДС, а если вы купили загран.путевку и продали ее со своей комисс.в т.ч. 20% НДС, то у вас нет необлагаемых операций, а значит и распределять нечего. А туроператоров, которые сами формируют загран. турпродукт - проживание, трансфер, страховки и т.д., это письмо их касаеться и то надо разбираться детально. Меня, слава богу, хоть это не задело.
sbelkina Автор рядків:
-------------------------------------------------------
> Уже несколько раз были разъяснения по поводу
> распределения НДС по п. 7.4.3, суть в том, что
> если ваш доход (ваши комиссионные) не облагаються
> НДС (как - дети до 18 лет), то надо распределять
> НДС, а если вы купили загран.путевку и продали ее
> со своей комисс.в т.ч. 20% НДС, то у вас нет
> необлагаемых операций, а значит и распределять
> нечего. А туроператоров, которые сами формируют
> загран. турпродукт - проживание, трансфер,
> страховки и т.д., это письмо их касаеться и то
> надо разбираться детально. Меня, слава богу, хоть
> это не задело.

А у вас нет этих разъяснений?


Напрямую о том, что нет ограничений на включение входного "административного" НДС, написано, например, в статье в "Бухгатерський тиждень" №32 от 11.08.08.
Пишите "приватно".
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00035600000000002