Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

Проводки по продаже ЦБ

Відправлено користувачем Фрося 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Подскажите пожалуйста проводки по продаже ценных бумаг. Совсем из головы вылетели, не могу сообразить. Заранее спасибо за помощь.
Облігації підприємств. Бухгалтерський та податковий облік
(Продовження. Правові основи див. у попередній частині)

Бухгалтерський облік
З позицій бухгалтерського обліку облігації є фінансовим інструментом, порядок відображення інформації про який в обліку регулюється П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» та П(С)БО 13 «Фінансові інструменти».
Якщо облігації, що випускаються, буде погашено протягом 12 місяців з дати балансу, вони розглядаються як поточні, якщо ж термін погашення облігацій, що випускаються, перевищує один рік, зобов’язання за ними є довгостроковими.
Для обліку операцій з облігаціями Планом рахунків передбачено рахунок 52 «Довгострокові зобов'язання за облігаціями» та субрахунки 521 «Зобов'язання за облігаціями», 522 «Премія за випущеними облігаціями» та 523 «Дисконт за випущеними облігаціями». Цей рахунок призначено для обліку розрахунків з іншими особами за випущеними та сплаченими власними облігаціями строком погашення понад 12 місяців з дати балансу. Так, за кредитом субрахунку 521 «Зобов'язання за облігаціями» провадиться облік боргових зобов'язань за номінальною вартістю облігацій, за дебетом – погашення заборгованості за розрахунками з власниками облігацій. Субрахунок 522 «Премія за випущеними облігаціями» передбачено для обліку нарахування сум премій за випущеними облігаціями та погашення заборгованості з нарахованих премій за облігаціями. За дебетом субрахунку 523 «Дисконт за випущеними облігаціями» провадиться облік сум дисконту за випущеними облігаціями, за кредитом – списання нарахованих сум. Згорнуте сальдо по рахунку 52 відображається в розділі ІІІ пасиву Балансу.
Операції із короткостроковими облігаціями можна обліковувати, відкривши аналогічні субрахунки на рахунку 60, оскільки спеціальний рахунок для цих цілей відсутній. Згорнуте сальдо по цих субрахунках відображається в розділі ІV пасиву Балансу.
Згідно з П(С)БО 12 дисконт або премія, визначені при продажу облігацій, амортизуються емітентом протягом періоду погашення облігації із застосуванням методу ефективної ставки відсотка. Ефективна ставка процента за фінансовими інвестиціями – це реальна ставка дохідності (рентабельність) інвестиційних вкладень за визначений період. Цей показник характеризує рентабельність інвестиційних вкладень, розраховується як відношення річного процента за вкладеннями (скоригованого на середньорічну суму дисконту (+) чи премії (-) до величини вкладень (собівартості інвестицій).
Операції з довгостроковими облігаціями, випущеними з дисконтом, у бухгалтерському обліку буде відображено такими записами:
№ з/п Зміст операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
1 Продано випущені облігації 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 521 «Зобов'язання за облігаціями»
2 Відображено дисконт за облігаціями 523 «Дисконт за випущеними облігаціями» 521 «Зобов'язання за облігаціями»
3 Відображено нарахування відсотків за облігаціями 952 «Інші фінансові витрати» 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками»
4 Сплачено відсотки за облігаціями 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
5 Відображено нараховану суму амортизації дисконту 952 «Інші фінансові витрати» 523 «Дисконт за випущеними облігаціями»
6 Переведено довгострокову заборгованість за облігаціями в поточну заборгованість 521 «Зобов'язання за облігаціями» 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями»
Відображення бухгалтерських операцій з довгостроковими облігаціями, реалізованими з премією:
№ з/п Зміст операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
1 Отримано кошти від реалізації облігацій 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 521 «Зобов'язання за облігаціями»
2 Відображено суму премії за випущеними облігаціями 311 «Поточні рахунки в національній валюті» 522 «Премія за випущеними облігаціями»
3 Відображено нарахування відсотків за облігаціями, випущеними з премією 952 «Інші фінансові витрати» 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками»
4 Відображено нараховану суму амортизації за облігаціями 522 «Премія за випущеними облігаціями» 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками»
5 Оплачено відсотки і амортизацію премії 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
Оподаткування
Податок на доходи фізичних осіб
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб з 01.01.2011 р. визначається р. IV ПКУ.
Платником податку на доходи фізичних осіб згідно з пп. 162.1.1 ПКУ є фізична особа – резидент, що отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПКУ), а базою оподаткування – загальний оподатковуваний дохід, тобто будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1 ПКУ).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на підставі пп. 164.2.8 ПКУ включається, зокрема, і дохід у вигляді процентів, а також інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами (пп. 164.2.9 ПКУ).
Проценти за визначенням пп. 14.1.206 ПКУ – це дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна. До процентів включається також платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит.
Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості чи вартості майна або у вигляді фіксованих сум. У разі якщо залучення коштів здійснюється шляхом продажу облігацій, емітованих позичальником, та здійснення операцій з придбання цінних паперів із зворотним викупом, сума процентів визначається шляхом нарахування їх на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії чи виграшу або шляхом визначення різниці між ціною розміщення (продажу) та ціною погашення (зворотного викупу) такого цінного паперу.
Дохід у вигляді відсотків (дисконту), отриманий власником облігації від їх емітента, згідно з п. 167.2 ПКУ оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків бази оподаткування щодо такого доходу.
Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати) на його користь доходів, визначених у п. 167.2 ПКУ, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату), що зафіксовано у пп. 170.4.1 ПКУ.
Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (виплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені ПКУ для місячного податкового періоду.
Податковий агент, який нараховує доходи у вигляді процентів, відображає у податковому розрахунку ф. № 1ДФ, подання якого передбачено пп. «б» п. 176.2 ПКУ, загальну суму таких нарахованих (сплачених) доходів та загальну суму утриманого з них податку (пп. 170.4.2 ПКУ). Розрахунок подається щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу.
Згідно з п. 170.2 ПКУ облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.
Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік (пп. 170.2.1 ПКУ).
Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ інвестиційний прибуток розраховується як додатна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4–170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами).
До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку згідно з пп. 170.2.6 ПКУ включається додатне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року. Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.
Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення. Інвестиційний прибуток за операціями з цінними паперами чи деривативами визначається платником податків.
Як передбачено пп. 170.2.9 ПКУ, платник податку, який проводить операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, має право укладати договір з таким торговцем про виконання ним функцій податкового агента. Але згідно з п. 172.2 ПКУ запровадження обов'язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов'язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених у пп. 170.2.8 ПКУ.
При застосуванні платником податку норм пп. 170.2.9 ПКУ податковий агент – професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об'єкта оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого платника на придбання цих активів.
До продажу інвестиційного активу на підставі пп. 170.2.2 ПКУ прирівнюються, зокрема, також операції з: обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив; зворотного викупу інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку. Інвестиційний актив, подарований платнику податку чи успадкований ним, вважається придбаним за вартістю, що дорівнює сумам державного мита та податку на доходи фізичних осіб, сплачених у зв'язку з таким даруванням чи успадкуванням.
До інвестиційного прибутку застосовуються ставки податку на доходи фізичних осіб, передбачені п. 167.1 ПКУ, тобто 15 (17) відсотків бази оподаткування.
Податкові декларації згідно з пп. 49.18.4 ПКУ подаються за базовий звітний (податковий) період, який дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, до 1 травня року, що настає за звітним.
Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ПКУ).
Податок на додану вартість
З 01.01.2011 р. порядок оподаткування податком на додану вартість операцій з випуску та погашення облігацій регулюється р. V ПКУ.
На підставі пп. 14.1.244 ПКУ до товарів віднесено матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі цінні папери, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення. Враховуючи зазначене вище, облігації на етапі випуску (емісії) та погашення не визначаються як товари, а тому податком на додану вартість не обкладаються. Це підтверджує і пп. 196.1.1 ПКУ, згідно з яким не є об'єктом оподаткування ПДВ операції випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності відповідно до закону; обміну зазначених цінних паперів на інші цінні папери; розрахунково-клірингової, реєстраторської та депозитарної діяльності на ринку цінних паперів, а також діяльності з управління активами та інших видів професійної діяльності на фондовому ринку, які підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
При погашенні цільових облігацій шляхом поставки товару відповідно до умов їх розміщення на підставі п. 189.7 ПКУ у разі якщо платник податку здійснює операції з постачання товарів/послуг, які є об'єктом оподаткування згідно із ст. 185 ПКУ, під забезпечення боргових зобов'язань покупця, наданих такому платнику податку у формі простого або переказного векселя, або інших боргових інструментів (в даному випадку – облігацій), випущених таким покупцем або третьою особою, базою оподаткування є договірна вартість, визначена в порядку, встановленому п. 188.1 ПКУ, без урахування дисконтів або інших знижок з номіналу такого векселя, а за процентними векселями – така договірна вартість, збільшена на суму процентів, нарахованих або таких, що повинні бути нараховані на суму номіналу такого векселя.
На номінал векселя згідно з п. 189.8 ПКУ, у тому числі без урахування дисконтів або з урахуванням процентів, податкові зобов'язання не нараховуються.
Податок на прибуток
З 01.04.2011 р. порядок оподаткування податком на прибуток підприємств регулюється р. ІІІ ПКУ.
Відповідно до пп. «в» пп. 14.1.54 ПКУ до доходу включаються, зокрема, і доходи від відчуження цінних паперів.
Для визначення об’єкта оподаткування згідно з пп. 136.1.11 ПКУ не враховується номінальна вартість взятих на облік, але неоплачених (непогашених) цінних паперів, які засвідчують відносини позики, а також платіжних документів, емітованих (виданих) боржником на користь (на ім'я) платника податку як забезпечення або підтвердження заборгованості такого боржника перед зазначеним платником податку (облігацій, ощадних сертифікатів, казначейських зобов'язань, векселів, боргових розписок, акредитивів, чеків, гарантій, банківських наказів та інших подібних платіжних документів).
Оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами регулюється п. 153.8 ПКУ, норми якого не поширюються на операції, що здійснюються платником податку – емітентом з розміщення та подальшого продажу корпоративних прав або інших цінних паперів, а також з їх зворотного викупу або погашення таким платником податку – емітентом згідно з п. 153.9 ПКУ, в якому також зазначено, що операції з конвертації цінних паперів оподаткуванню не підлягають.
Проте у випадку, якщо емітент здійснює продаж раніше викуплених облігацій власної емісії, то дана операція вже не є операцією емісії (випуску, розміщення) таких облігацій, а є операцією з їх торгівлі, яка регулюється п. 153.8 ПКУ, згідно з яким платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами в розрізі окремих видів цінних паперів та інших ніж цінні папери корпоративних прав, у тому числі окремий облік операцій з цінними паперами, придбаними під час їх розміщення, повторного продажу емітентом чи в результаті здійснення внеску до статутного капіталу.
Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів та інших ніж цінні папери корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших ніж цінні папери корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими ніж цінні папери корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному ст. 150 ПКУ.
Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу (обміну, викупу емітентом, погашення або інших способів відчуження) кожного з окремих видів цінних паперів та інших ніж цінні папери корпоративних прав, отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або інших ніж цінні папери корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами або іншими ніж цінні папери корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
Стосовно процентів, нарахованих по випущених (емітованих) облігаціях, то на підставі пп. 138.10.5 ПКУ до витрат включаються фінансові витрати, до яких належать витрати на нарахування процентів (за користування кредитами та позиками, за випущеними облігаціями та фінансовою орендою) та інші витрати підприємства в межах норм, встановлених ПКУ, пов'язані із запозиченнями (крім фінансових витрат, які включені до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку).

Лариса Ясентюк

Дата підготовки 14.11.2011
© Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА»
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН»
____________
Всеукраїнська мережа ЛІГА:ЗАКОН
www.ligazakon.ua
это статья не в тему


Дт971 Кт352
Дт377 Кт741
Дт311 Кт377


Номинальная стоимость акций как-то играет роль в учете?
купили акции номинал 1000 грн/шт по цене 1002 грн/шт., продали по цене 1050 грн/шт.
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00028099999999998