Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

Помогите прочитать статью, плз!

Відправлено користувачем Елена 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Факторингові операції у підприємства-фактора
Підприємство «А» заборгувало підприємству «Б» 180 тис. грн. З метою якнайскорішого поповнен­ня оборотних коштів підприємство «Б» (клієнт) уклало договір факторингу із підприємством «С» (фактор) щодо уступки фактору свого права грошової вимоги до підприємства «А» (боржника). Плата фактора становить 5% від суми основного зобов’язання (підприємство «Б» отримає кошти за вирахуванням 5%). Які особливості відображення в бухгалтерському та податковому обліку факторингових операцій у підприємства-фактора?

Сутність та основні характеристики операцій факторингу описані у главі 73 «Факторинг» ЦКУ. За своєю суттю факторинг є різновидом уступки права вимоги. Його основні характеристики такі:

1) уступка права грошової вимоги відбувається за кошти;

2) фактором можуть бути банк, фінансова установа або фізособа-СПД, яка відповідно до Закону про фінпослуги1 має право надавати такі послуги.

Згідно з п. 1.10 Закону про ПДВ «факторинг — операція з переуступки першим кредитором прав вимоги боргу третьої особи другому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу першому кредитору». На відміну від сум комісійної винагороди, суми наданого фактором фінансування та отриманих відсотків за користування таким фінансуванням, відповідно до пп. 3.2.5 Закону про ПДВ, не є об’єктом обкладення ПДВ (див. лист ДПАУ від 26.05.2006 р. №9980/7/16-1517-26).

Щодо особливостей відображення операцій факторингу за Законом про прибуток, то оскільки факторинг має ознаки операцій з борговими вимогами та зобов’язаннями, порядок його оподаткування регулює п. 7.9 цього Закону. До валових витрат не включаються кошти, надані платником податку у зв’язку з наданням кредиту іншим особам-дебіторам, а повернення основної суми не включається ним до валових доходів. Проте до складу валового доходу відноситься дохід (прибуток) від здійснення факторингових операцій — перевищення надходжень від боржника над сумою, сплаченою клієнту. Віднесення до складу валових витрат збитків від факторингових операцій (перевищення суми, сплаченої клієнту над сумою, отриманою від боржника) чинним законодавством не передбачене (див. лист ДПАУ від 23.04.2007 р. №8217/7/22-3017, «ДК» №28/2007).

Натомість дохід від надання супутніх послуг фактор має відобразити у складі валових доходів у день підписання акта наданих послуг. А відсотки за послуги факторингу на підставі пп. 4.1.4 Закону про прибуток мають бути включені до валових доходів фактора за датою нарахування відсотків (пп. 11.3.6 Закону про прибуток) або ж за датою придбання права вимоги.

У бухгалтерському обліку суму грошової вимоги слід відображати на рахунку 352 «Інші поточні фінансові інвестиції» у кореспонденції з рахунком 685 «Розрахунки з іншими кредиторами», а отримання коштів від боржника фактору — на рахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Крім того, суму заборгованості боржника перед клієнтом фактор має відобразити у себе на позабалансовому рахунку 06 «Гарантії та забезпечення отримані». Оскільки послуги факторингу є платними, то нарахування відсотків за цим договором (суму, яку фактор утримує на свою користь за послуги, — це може бути як певний відсоток від суми фінансування, так і фіксована сума комісійної винагороди за послуги) відображається в момент придбання права грошової вимоги проведенням Д-т 352 К-т 732.

Для наочності наведемо бухгалтерський та податковий облік такої ситуації у фактора (див. таблицю).

Таблиця

Відображення в бухгалтерському та податковому обліку операцій факторингу у підприємства-фактора

№ з/п Зміст операції Бухгалтерський облік Сума, грн Податковий облік
Д-т К-т ВД ВВ
1. Фактором отримано документи на оплату боргу підприємству «Б» від підприємства «А» 06 - 180000 - -
2. Придбано у підприємства «Б» право грошової вимоги у підприємства «А» (оплата за вирахуванням 180000 х 5% = 9000 грн) 352 685 171000 - -
352 732 9000 9000 -
3. Фактором перераховано суму боргу підприємству «Б» (за вирахуванням 5%) 685 311 171000 - -
4. Підприємством «А» погашена заборгованість перед фактором щодо суми основного боргу 311 377 180000 - -
377 352
5. Повернено документи, що засвідчують відносини боргу - 06 180000 - -




1Закон України від 12.07.2001 р. №2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Юлія КЛОВСЬКА, «Дебет-Кредит»
ОГРОМНЕЙШЕЕ СПАСИБО!!!


а факторинговыми операциями может заниматься любое предприятие?
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.000305