Украину в воскресенье прогреет до +25° Чотири області відповідають «помаранчевій» зоні - МОЗ Синоптики предупреждают об ухудшении погоды: в каких регионах будут сильные порывы ветра Вчені вперше синтезували крохмаль із вуглекислого газу Британії створили батарею, здатну заряджатися за 90 секунд Синоптик пообещала украинцам второе "бабье" лето: когда его ждать Під час цієї хвилі коронавірусу ускладнення починаються з 4-5 дня – експертка Палата представників США затвердила $1 мільярд на «Залізний купол» для Ізраїлю Таран розповів у Раді про будівництво житла для військових Історична пам'ять має важливе значення для безпеки – Дробович
Головна порталу Дт-Кт
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму :: по порталу

Конфліктні ситуації з податковими органами. Відшкодування ПДВ

Відправлено користувачем nataljavls 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Конфліктні ситуації з податковими органами. Відшкодування ПДВ.


Анатолий Кужель - директор ООО "Де Факто Консалтинг групп", юрист.
Член Погоджувальної ради з розгляду проблемних (спірних) питань у сфері оподаткування при ГУ Міндоходів м. Києва


Питання відшкодування податку на додану вартість є одним із найболючіших питань, з якими постійно стикаються суб’єкти господарювання у нашій державі.

Вказане спричинено тим, що основне завдання, яке стоїть перед „бюрократичною системою” - це позбавлення права платника податків на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ або створення йому умов, при яких таке бюджетне відшкодування буде максимально відтерміноване у часі.

Зиск у цьому є очевидним, адже держава протягом значного терміну часу, враховуючи перевірку права суб’єкта господарювання на отримання бюджетного відшкодування, апеляційне та судове узгодження сум податкових зобов’язань, може безоплатно користуватися коштами підприємства.

Це негативно відображається на фінансовому стані платника податків та спричиняє умови, при яких ведення бізнесу в Україні є неефективним.

Нами сьогодні буде розглянуто найбільш поширенішу „тактику” затягування термінів відшкодування ПДВ та запропоновано шляхи її найшвидшого подолання.

Положеннями Податкового кодексу України (далі – ПК України) передбачено, що право платника податків на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ залежить від перевірки вказаного права (правильність визначення від’ємного значення з ПДВ) податковим органом, надання відповідного висновку органу державного казначейства та подальше здійснення відшкодування органом державного казначейства вказаного податку на розрахунковий рахунок платника податків.

Однак, щоб не допустити відшкодування ПДВ, на стадії перевірки права суб’єкта господарювання на таке отримання, орган ДПС, як правило, знаходить безліч порушень норм чинного законодавства правильності його формування.
Це, з позиції органу ДПС, може бути і не надходження податку по ланцюгу постачання товару до бюджету (не сплата податку до бюджету контрагентами суб’єкта господарювання), правильність оформлення та реєстрації податкових накладних тощо.

Знаходження органом ДПС таких порушень призупиняє процедуру відшкодування ПДВ до набрання законної сили судовим рішенням та зумовлює необхідність платника податків захищати свої права в апеляційному або судовому порядку.

І лише після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Однак сподіватися на отримання висновку після закінчення адміністративного оскарження, зрозуміло, не варто. Адже за результатами такого оскарження у більшості випадків рішення органом ДПС приймається на користь податкового органу.

Не варто сподіватися і на отримання такого висновку і після набрання рішенням суду законної сили, оскільки на думку податкового органу обов’язок у нього на надання органу Державного казначейства України висновку із зазначенням сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню з бюджету виникає лише після закінчення процедури судового оскарження (Верховний Суд України).

Що ж робити у даній ситуації, як платнику податків повернути свої гроші?

Відповідь на вказане питання лежить у площині правильності визначення тактики та стратегії свого захисту.

По-перше, для того щоб не втрачати час, ми б не рекомендували оскаржувати дії та рішення податкового органу про не підтвердження сум податкового кредиту з ПДВ у адміністративному порядку, оскільки вказане оскарження, як правило, ні до чого не призведе.

По – друге, необхідно як найшвидше звернутися до суду. Однак звертаючись до нього, треба чітко визначити спосіб захисту свого порушеного права, оскільки від нього залежить можливість суб’єкта господарювання реально отримати свої кошти.

Зокрема, не буде ефективним способом, захисту права платника податків, оскарження дій податкового органу та зобов’язання вчинити його певні дії, як от зобов’язання надати висновок органу Держказанчейства на підтвердження сум бюджетного відшкодування з ПДВ. Оскільки провадження у справі з такими позовними вимогами, з позиції Верховного Суду України, не підлягає розгляду у судовому порядку. У разі невідшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, тому належним способом захисту цього права буде вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості) з бюджету (постанова Верховного Суду України від 24 лютого 2009 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства “Авангард” до Державної податкової інспекції у Тисменицькому районі Івано-Франківської області, Головного управління Державного казначейства в Івано-Франківській області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та спонукання до вчинення дій).

По – третє, після отримання рішення суду апеляційної інстанції (набрання рішення суду законної сили) про задоволення свого позову, необхідно як найшвидше звернути його до виконання (не дочікуючись розгляду справи у суді касаційної інстанції, Верховному Суді України), шляхом стягнення своїх коштів ПДВ з бюджету.

Враховуючи зазначене, своєчасність та правильність вжиття відповідних заходів є запорукою якнайшвидшого подолання протиправних дій податкових органів та захисту свого порушеного права.
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

АвторизуватисьПовідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2017 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua

0.00029999999999999