Найдена самая близкая пару сверхмассивных черных дыр из обнаруженных С метелями и морозами до -15: климатолог рассказала, когда в Украину придет настоящая зима Сплошная белая полоса: кому из знаков в год Водяного тигра повезет Нові податки з продажу квартир. Скільки доведеться заплатити після ухвалення закону 5600 Дождь, мокрый снег и гололедица – синоптики дали прогноз на начало недели У США продовжуються випробування українських танків Т-84У Зимний дефицит: в каких продуктах искать витамин D Українці взяли мікрокредитів на рекордні 50 мільярдів КБ «ЛУЧ» адаптувало українські протитанкові ракети для бронетранспортера М113 США переконали ЄС і НАТО у російській загрозі
Головна порталу Дт-Кт
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму :: по порталу

Конфліктні ситуації з податковими органами. Податкова накладна

Відправлено користувачем nataljavls 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Конфліктні ситуації з податковими органами. Податкова накладна


Анатолий Кужель - директор ООО "Де Факто Консалтинг групп", юрист.
Член Погоджувальної ради з розгляду проблемних (спірних) питань у сфері оподаткування при ГУ Міндоходів м. Києва


Проблеми, що постійно виникають із відшкодуванням податку на додану вартість (далі – ПДВ), вимагають від суб’єктів господарювання максимально прискіпливого ставлення до оформлення своїх господарських операцій усіма первинними документами.

Адже зрозуміло, що наявність у них певних недоліків, у будь – якому випадку викличе питання у податкового органу до господарської діяльності платника податків, що своэю чергою аж ніяк не сприяє своєчасному отриманню ним свого бюджетного відшкодування. Щоб не допустити вказаного та найшвидше подолати негативні наслідки, спричинені податковими органами, розглянемо підходи контролюючих органів та судової гілки влади до питання оформлення права суб’єкта господарювання на формування податкового кредиту з ПДВ.

Позиція органів ДПС із цього питання полягає у тому, що право суб’єкта господарювання на формування податкового кредиту з ПДВ залежить від наявності у нього належним чином оформленої податкової накладної, що зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр).

Відсутність факту реєстрації податкової накладної у Реєстрі, відмова продавця товару надати її покупцю та оформлення податкової накладної із певними порушеннями не дає права суб’єкту господарювання на формування податкового кредиту з ПДВ.

Вихід із цієї ситуації, на думку податкового органу, один: щоб суб’єкт господарювання мав право на формування податкового кредиту з ПДВ, він разом із поданням податкової декларації з ПДВ повинен подати заяву із скаргою на свого контрагента (постачальника товару). До зазначеної заяви додаються копії товарних чеків, інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку суб’єктом господарювання у зв’язку із придбанням товару. Надходження такої заяви (скарги) до податкового органу є підставою для проведення ним перевірки суб’єкта господарювання - продавця товару (Наказ ДПС від 16.02.2012 №127 „Про затвердження узагальнюючої податкової консультації щодо окремих питань відображення у податковому обліку з податку на додану вартість звітного періоду податкових накладних, виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту”).

Позиція ж судової гілки влади з цього питання дещо інша та полягає у тому, що будь – який документ має силу первинних документів лише у разі фактичного здійснення платником податків господарської діяльності. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності усіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством (лист Вищого адміністративного суду України від 02.06.2011 року №742/11/13-11).

Для з’ясування обставин реальності вчинення господарських операцій, з позиції Вищого адміністративного суду України, судам належить ретельно перевіряти доводи податкових органів про фактичне нездійснення господарської операції, викладені в актах перевірки або підтверджені іншими доказами.

Сама ж собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов’язаннях платника податків у зв’язку із його господарською діяльністю мали місце. Водночас наявність формально складених, але не достовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростована належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції (лист Вищого адміністративного суду України від 01.11.2011 року №1936/11/13-11).

Таким чином, з позиції Вищого адміністративного суду України, навіть наявність певних недоліків (помилок) у податковій накладній, отриманій суб’єктом господарювання від свого постачальника, при фактичному здійсненні господарської діяльності не є підставою для позбавлення його права на формування податкового кредиту з ПДВ та подальше відшкодування вказаного податку з бюджету.

Однак, для того щоб сформувати податковий кредит на підставі такої податкової накладної (з помилками) суб’єкту господарювання прийдеться звертатися до суду, оскільки орган ДПС ніколи не підтвердить податковий кредит на підставі такої податкової накладної.

Інший підхід для вирішення цієї ситуації, звичайно ж механізм запропонований органом ДПС, що полягає у поданні скарги на свого постачальника товарів.

Ми ж пропонуємо не допускати такого. Мати взаємовідносини із суб’єктами господарювання, які бережуть своє ім’я (ділову репутацію) та із якими апріорі не може виникнути ситуації у ненаданні (наданні із певними недоліками) того чи іншого первинного документу. Максимально прискіпливо відноситися до оформлення усіх документів на підтвердження здійснення своєї господарської діяльності. Адже загальне правило ніхто не відміняв: „дешевше ситуацію передбачити, ніж у подальшому вживати заходи для подолання її наслідків”.

У разі ж виникнення проблемних питань, у підтвердженні свого права на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ, звичайно ж необхідно захищатись. І здійснювати це доцільно саме у судовому порядку. Тим більше шанси отримати позитивне на свою користь судове рішення, з урахуванням останньої судової практики, досить великі.

Однак вказане можна досягти за рахунок вироблення чіткої тактики та стратегії свого захисту.

Враховуючи зазначене, можливість передбачити виникнення тих чи інших проблемних питань у своїй господарській діяльності є запорукою їх недопущення та у разі ж настання певних негативних наслідків, вироблення заходів найшвидшого їх подолання.
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

АвторизуватисьПовідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2017 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua

0.00025700000000001