Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

чи належить робота з персональним комп’ютером до робіт із шкідливими умовами праці?

Відправлено користувачем parasolka11 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Прошу надати роз’яснення, чи належить робота з персональним комп’ютером до робіт із шкідливими умовами праці? Яка нормативна база?
За умови дотримання вимог Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10 грудня 1998 р. N 7, та Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин (ДНАОП 0.00 - 1.31.99), затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 10 лютого 1999 р. N 21, робота з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин не відноситься до категорії шкідливих і важких.

Крім цього, усі працівники, які постійно працюють на обчислювальних машинах, до яких належить персональний комп'ютер, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4-х календарних днів згідно з підрозділом «Інші види виробництв» розділу 22 «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. N 1290
“Урядовий кур’єр”
N 94, від 24 травня 2003 р.


MAO Автор рядків:
-------------------------------------------------------
> см. КОЛДОГОВОР

В колдоговоре это не оговорено. Но программысты и бухгалтера проходят медосмотр по поводу вредных условий труда. Доплата им не производится и дополнительный отпуск только за ненормированный робочий день
Так, але Наказ МОЗ "Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій" N 246 від 21.05.2007 містить такі рядки: ПЕРЕЛІК шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов'язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників

5.2.4 Користувачі персональних електронно-обчислювальних машин (ПЕОМ) з відеотерміналом (ВДТ) 1 раз на рік невропатолог
Рекомендую найти и ознакомиться с ниже приведенными док-ами в оригинале.
Откуда вытекает, что периодич медосмотру согласно нак. № 246 подлежат категории работников , которые более 4 часов( из 8) "пялятся в монитор".

Думаю, что бухгалтер при нежелании проходить мед осмотр может сослаться на нижеприведенные нормы.

Наказ № 246...
1. Загальні положення
.......
1.2. Порядок призначений для: працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці.....


Лист Мін Праці та соц політики № 40/13/133-07 від 12/03/2007

За умови дотримання ..............№ 21, робота на комп*ютері не відноситься до категорії шкідливих і важких


Наказ МОЗ України№ 528 від 27/12/2001

Гігієнична класифікація
праці за показниками шкідливості та небезпечності.......
...................
1.7 Гігієнична класифікація використовується для:- установ, що здійснюють контроль за дотриманням санітарних норм і правил.....

таблиця 4.11.8

2.4.3 Спостереження за екранами відеотерміналів (години на зміну):

оптимальна напруженість праці- до 2 годин
допустима напруженість праці - 2-3 години
шкідлива напружена праця - 1 ступінь: 3-4 години
2 ступінь : більше 4 годин
В догонку
посмотрите также
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

Додаток

до листа МОЗ

від 07.03.2007 р.

№ 05.03.01-Д-1/455

РОЗ'ЯСНЕННЯ

щодо набуття права на перерву у зв'язку з роботою за комп'ютером

Всесвітня організація охорони здоров'я ще в 1989 році в офсетній публікації № 99 (Видеодисплейные терминалы и здоровье пользоваталей) дійшла висновку, що робота з використанням персональних комп'ютерів (ПЕОМ) супроводжується зоровим і нервово-емоційним напруженням, негативними зрушеннями в кістково-м'язовій системі людини. Слабкі рівні неіонізуючих і іонізуючих випромінювань, що створюються відеодисплейними терміналами на електронно-променевих трубках, несуть загрозу збільшення онкопаталогії, негативного впливу на вагітних і плід. У всіх розвинених країнах, у тому числі в країнах Європейської спільноти, існують сотні документів, які регламентують вимоги не тільки до комп'ютерів, а і до організації робочих місць з їх використанням. Таким чином, безконтрольне використання комп'ютерної техніки може призвести до негативного впливу на здоров'я користувачів комп'ютерів, особливо дітей.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботи із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці" до зазначеного переліку включено працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах.

Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами (далі - ВДТ) електронно-обчислювальних машин (ДСанПіН 3.3.2-007-1998 - далі санітарні правила), затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 р. № 7, встановлюють медичні вимоги до умов та організації праці при роботі з візуальними дисплейними терміналами усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок.

Державні санітарні норми і правила є обов'язковими для виконання нормативно-правовими актами і встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров'ю і життю людини та майбутніх поколінь (ст. 1 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення").

Санітарні правила призначені для запобігання несприятливої дії на працівників шкідливих факторів, які супроводжують роботу з візуальними дисплейними терміналами, пов'язаною з зоровим і нервово-емоційним напруженням, що виконується у вимушеній робочій позі при локальному напруженні верхніх кінцівок на фоні обмеженої загальної м'язової активності (гіподинамії) під впливом комплексу несприятливих факторів - шуму, електростатичного поля, неіонізуючих та іонізуючих електромагнітних випромінювань та ін., і містять обов'язкові гігієнічні й ергономічні вимоги до організації робочих приміщень та робочих місць, параметрів робочого середовища, дотримання спрямованого на запобігання порушень у стані здоров'я користувачів електронно-обчислювальних машин (далі - ЕОМ), у тому числі персональних електронно-обчислювальних машин (далі - ПЕОМ).

Розділом 5 зазначених санітарних правил встановлені вимоги до режимів праці і відпочинку при роботі з візуальними дисплейними терміналами ЕОМ та ПЕОМ.

Згідно з положеннями зазначеного розділу при організації праці, що пов'язана з використанням ВДТ ЕОМ і ПЕОМ, для збереження здоров'я працюючих, запобігання професійним захворюванням і підтримки працездатності слід передбачити внутрішньозмінні регламентовані перерви для відпочинку.

Внутрішньозмінні режими праці і відпочинку мають передбачати додаткові нетривалі перерви в періоди, що передують появі об'єктивних і суб'єктивних ознак втомлення і зниження працездатності.

При виконанні протягом дня робіт, що належать до різних видів трудової діяльності, за основну роботу з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ слід вважати таку, що займає не менше 50% часу впродовж робочої зміни, мають передбачатися:

- перерви для відпочинку і вживання їжі (обідні перерви);

- перерви для відпочинку і особистих потреб (згідно з трудовими нормами);

- додаткові перерви, що вводяться для окремих професій з урахуванням особливостей трудової діяльності.

Тривалість обідньої перерви визначається чинним законодавством про працю і Правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства (організації, установи).

Внутрішньозмінні режими праці і відпочинку при роботі з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ розроблено з урахуванням характеру трудової діяльності, напруженості і важкості праці диференційовано для кожної професії.

За характером трудової діяльності виділено три професійні групи згідно з діючим класифікатором професій:

1) розробники програм (інженери-програмісти) - виконують роботу переважно з відеотерміналом та документацією при необхідності та інтенсивного обміну інформацією з ЕОМ і високою частиною прийняття рішень. Робота характеризується інтенсивною розумовою творчою працею з підвищеним напруженням зору, концентрацією уваги на фоні нервово-емоційного напруження, вимушеною робочою позою, загальною гіподинамією, Періодичним навантаженням на кисті верхніх кінцівок. Робота виконується в режимі діалогу з ЕОМ у вільному темпі з періодичним пошуком помилок в умовах дефіциту часу;

2) оператори електронно-обчислювальних машин - виконують роботу, яка пов'язана з обліком інформації, одержаної з ВДТ за попереднім запитом, або тієї, що надходить з нього, супроводжується перервами різної тривалості, пов'язана з виконанням іншої роботи і характеризується як робота з напруженням зору, невеликими фізичними зусиллями, нервовим напруженням середнього ступеня та виконується у вільному темпі;

3) оператор комп'ютерного набору - виконує одноманітні за характером роботи з документацією та клавіатурою і нечастими нетривалими переключеннями погляду на екран дисплея, з введенням даних з високою швидкістю, робота характеризується як фізична праця з підвищеним навантаженням на кисті верхніх кінцівок на фоні загальної гіподинамії з напруженням зору (фіксація зору переважно на документи), нервово-емоційним напруженням.

Встановлюються такі внутрішньозмінні режими праці та відпочинку при роботі з ЕОМ при 8-годинній денній робочій зміні залежно від характеру праці:

- для розробників програм із застосуванням ЕОМ слід призначати регламентовану перерву для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожну годину роботи за ВДТ;

- для операторів із застосуванням ЕОМ слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожні дві години;

- для операторів комп'ютерного набору слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 10 хвилин після кожної години роботи за ВДТ.

У всіх випадках, коли виробничі обставини не дозволяють застосувати регламентовані перерви, тривалість безперервної роботи з ВДТ не повинна перевищувати 4 години.

При 12-годинній робочій зміні регламентовані перерви повинні встановлюватися в перші 8 годин роботи аналогічно перервам при 8-годинній робочій зміні, а протягом останніх 4-х годин роботи незалежно від характеру трудової діяльності через кожну годину тривалістю 15 хвилин.

З метою надання роз'яснень щодо набуття права на перерву іншими категоріями працівників просимо надати конкретний перелік посад, трудова діяльність працюючих на яких має такі ж характеристики, як і діяльність зазначених в ДСанПіН груп працюючих.

Категорії посад просимо вказати відповідно до Класифікатора посад (ДК 003:2005), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26 грудня 2005 року N 375 "Про затвердження національних класифікаторів, зміни до державного класифікатора та скасування чинності державних класифікаторів".

Принагідно повідомляємо, що у 2007 році Міністерство планує завершити роботу з підготовки Державних санітарних норм і правил "Обладнання, влаштування ігрових комп'ютерних закладів для дітей".
До шкідливих належать роботи з візуальними дисплейними терміналами усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок. Зараз у нас майже всі користувачі, а тим паче програмісти працюють на ВДТ на рідких кристалах. Як тут бути?
При яких умовах робота за персональним компютером вважається шкідливою?
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00033400000000006