Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму :: по порталу

Бух. учет возмещения ущерба перевозчиком

Відправлено користувачем buh! 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Перевозчик перевернулся по дороге и побил наш товар, по решению суда, он начал возмещение ущерба, вот поступила первая сумма
как это все происходит в бух. учете, никогда с таким не сталкивалась
я должна списать побитый товар в расходы? типа д- какой счет? к-281

а как учитывается возмещение ущерба?
поступило возмещение на расч. счет, это как-то понятно д-311 к-375
но нужно выписать налоговую "сам себе", не могу увязать в голове никак эти проводки, начисление ущерба должно быть в доход?

Кто знает, посоветуйте
товар в дебет расчетов 375-281. и он возмещает 311--375. по идее без НДС
нет, не правильно
товар списан Дт 94 Кт 281
признан ущерб Дт 375 Кт 716
получен ущерб Дт 31 Кт 375

НДС нет по полученному возмещению


В критической ситуации вы не подниметесь до уровня своих ожиданий, а упадете до уровня своей подготовки (с)


Тоже так провожу, как РВ, только использую 374. Без НДС. Очень часто перевозчики бьют товар.
я не усматриваю здесь расходов и последующих доходов, если оно будет возмещено виновным лицом
Спасибо девочки, что откликнулись
Я тут начиталась, что если ранее по приходу этого битого товара был отражен налог. Кредит, то при (в моем случае) получении возмещения нужно начислить обязательства , как по ТМЦ, которые не используются в хоз. Деятельности с кодом в налоговой 4000000..... кто-то выписывает такие налоговые?
РВ за проводки дякую, все логично
Quote
Котег :-)
я не усматриваю здесь расходов и последующих доходов, если оно будет возмещено виновным лицом
я бы тоже не усматривала. если бы не писанина налоговой

Щодо податкового обліку товару, пошкодженого при перевезенні
25.01.2016
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області розглянуло звернення _____ щодо податкового обліку товару, пошкодженого при перевезенні, та у відповідності до положень статті 52 «Податкова консультація» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами і доповненнями, далі – ПКУ) у межах компетенції і повноважень повідомляє наступне.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, розділ ІІІ «Податок на прибуток підприємств» ПКУ викладено у новій редакції.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пунктом 44.2 статті 44 ПКУ передбачено, що для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Порядок розрахунку об’єкта оподаткування з податку на прибуток викладено в статті 134 ПКУ, згідно якої оподатковується прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III ПКУ (підприємства, у яких річний дохід від будь-якої діяльності за останній річний звітний період не перевищує двадцяти мільйонів гривень мають право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (із змінами та доповненнями, далі — Закон №996) первинний документ – документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій (стаття 9 Закону №996).
В зв’язку з тим, що в листі підприємства не зазначено іншого, вважаємо, що пошкоджений товар перевозився автомобільним транспортом. Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджені Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (далі – Правила перевезень вантажів).
Перевізник здає вантажі у пункті призначення вантажоодержувачу згідно з товарно-транспортною накладною (пункт 13 Правил перевезення вантажів).
У разі зіпсування або пошкодження вантажу, а також у разі розбіжностей між Перевізником і вантажовідправником (вантажоодержувачем) обставини, які можуть служити підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актом, в якому зазначаються, зокрема, невідповідність між найменуванням, масою і кількістю місць вантажу в натурі і тими даними, які зазначені у товарно-транспортній накладній, факт пошкодження упаковки, вантажу, які можуть служити підставою для матеріальної відповідальності сторін (пункт 15 Правил перевезення вінтажів).
Отже, при встановленні факту пошкодження товару при його транспортуванні складається первинний документ (акт), який є підставою для складання в подальшому акта списання пошкодженого товару та відображення операції списання цього товару в бухгалтерському обліку підприємства.
Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності визначені у Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку №9 «Запаси», що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 №246 (далі — П(С)БО №9).
Сума, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, та вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, що не вистачає) запасів списуються на витрати звітного періоду. Суми нестач і втрат від псування цінностей до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансових рахунках. Після встановлення осіб, які мають відшкодувати втрати, належна до відшкодування сума зараховується до складу дебіторської заборгованості (або інших активів) і доходу звітного періоду (пункт 27 П(С)БО №9).
Таким чином, вартість повністю пошкодженого внаслідок перевезення товару відноситься на витрати звітного періоду в періоді складання акту списання такого товару. Доходи у підприємства виникають при встановленні осіб, які відшкодовують витрати.

Щодо визначення вартісної оцінки доходу від відшкодування втрат підприємства слід зазначити наступне.

Правові основи господарської діяльності (господарювання) встановлює Господарський кодекс України від 16.01.2003 №436-IV (із змінами і доповненнями, далі — Господарський кодекс).
Учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (стаття 224 Господарського кодексу).
Визначення розміру збитків здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року №116 «Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей" зі змінами та доповненнями (далі — Порядок №116).
Порядок №116 встановлює механізм визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, крім дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та валютних цінностей.
Розмір збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначається шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до національних стандартів оцінки (пункт 2 Порядку №116).
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначені Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 №2658-III (далі – Закон №2658).
Проведення оцінки майна є обов'язковим у випадку визначення збитків або розміру відшкодування (стаття 7 Закону України №2658).
Тобто, якщо на підприємстві встановлено факт пошкодження матеріальних цінностей має бути проведено незалежну оцінку збитку, яку здійснює професійний оцінювач. За наслідками оцінки складається Звіт про оцінку майна, який містить у тому числі оцінену суму збитку. На підставі Звіту сума збитку відображається в обліку підприємства, а також пред'являється винній особі для відшкодування.
Отже, дохід підприємства збільшується в розмірі оціночної вартості пошкодженого товару.

Щодо подання претензії перевізнику на відшкодування втрат зазначаємо наступне.

Відповідно до статті 222 Господарського кодексу у разі необхідності відшкодування збитків суб'єкт господарювання, чиї права або законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав або інтересів має право звернутися до нього з письмовою претензією, якщо інше не встановлено законом.
Згідно статті 924 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 №435-IV (далі — Цивільний кодекс) перевізник відповідає за втрату, нестачу, псування або пошкодження прийнятих до перевезення вантажу, багажу, пошти у розмірі фактичної шкоди, якщо не доведе, що це сталося не з його вини.
Відповідно до статті 6 Господарського процесуального кодексу України від 06.11.1991 №1798-XII (далі — Господарський процесуальний кодекс) претензія – письмовий документ, який повинен містити наступні відомості: повне найменування і поштові реквізити заявника претензії та підприємства, організації, яким претензія пред'являється; дата пред'явлення і номер претензії; обставини, на підставі яких пред'явлено претензію; докази, що підтверджують ці обставини; посилання на відповідні нормативні акти; вимоги заявника; сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці; платіжні реквізити заявника претензії; перелік документів, що додаються до претензії, а також інших доказів.
Отже претензія – це способ захисту порушених майнових прав у порядку досудового врегулювання спорів.
При цьому акт списання пошкодженого товару як первинний документ згідно положення статті 9 Закону №996 фіксує факти здійснення господарських операцій та складається під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення.
Таким чином, підставою для бухгалтерського обліку втрат від псування товару є первинний документ – акт списання пошкодженого товару. Складання претензії — це суб’єктивне право, а не обов’язок юридичної особи. Надання претензії вплине на бухгалтерський та, відповідно, податковий облік підприємства лише в періоді її визнання перевізником – для включення до складу доходів підприємства.
Тобто, після визнання осіб, які мають відшкодувати втрати (визнання претензії перевізником або в судовому порядку) належна до відшкодування сума включається до складу дебіторської заборгованості (або інших активів) і доходу звітного періоду згідно пункту 27 П(С)БО №9.
Законодавчі акти, якими підприємство повинно користуватися в даному випадку, перелічені вище.
З урахуванням вищевикладеного, на підставі акта списання собівартість пошкодженого товарусписується на витрати звітного періоду, доходи підприємства визначаються у сумі оціночної вартості цього майна незалежно від факту отримання чи неотримання компенсації від матеріально відповідальної особи (юридичної або фізичної) у випадку її встановлення.

Щодо нарахування податкових зобов’язань з податку на додану вартість зазначаємо наступне.

Згідно статті 924 Цивільного Кодексу перевізник відповідає за втрату, нестачу, псування або пошкодження прийнятих до перевезення вантажу, багажу, пошти у розмірі фактичної шкоди, якщо не доведе, що це сталося не з його вини.
Статтею 225 Господарського кодексу визначено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:
вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;
додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;
неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною;
матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Статтею 314 Господарського кодексу визначено відповідальність перевізника за втрату, нестачу, пошкодження вантажу, а саме за шкоду, заподіяну при перевезенні вантажу, перевізник відповідає:
- у разі втрати або нестачі вантажу - в розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає;
- у разі пошкодження вантажу - в розмірі суми, на яку зменшилася його вартість;
- якщо внаслідок пошкодження вантажу його якість змінилася настільки, що він не може бути використаний за прямим призначенням, одержувач вантажу має право від нього відмовитися і вимагати відшкодування за його втрату.
Згідно статті 315 Господарського кодексу до пред'явлення перевізникові позову, що випливає з договору перевезення вантажу, можливим є пред'явлення йому претензії.
Порядок та строки оформлення документів при пошкодженні вантажу регулюється Правилами перевезень вантажів.
З урахуванням вищевикладеного та вимог пункту 1 статті 9 Закону №996, акт списання пошкодженого товару є обов’язковою підставою для бухгалтерського обліку господарської операції, та повинен бути складений під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПКУ).
При цьому до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Виходячи зі змісту листа, ТОВ «Діва Мультифарб» виставлена претензія перевізнику на відшкодування вартості пошкодженого товару.
З огляду на вищевикладене, з урахуванням статтей 187, 188 ПКУ на суму вартості пошкодженого товару у платника виникають податкові зобов’язання по «першій події»: або на дату оформлення акта списання пошкодженого товару, або на дату отримання оплати претензії від перевізника.
У день виникнення податкових зобов’язань платник зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, згідно з пункту 9 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1129), зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012, дана податкова не видається отримувачу (покупцю) товарів/послуг.
Необхідно зазначити, що уточнення висновку щодо виникнення об’єкту оподаткування, визначення бази оподаткування податком на додану вартість можливо при вивченні передумов та обставин нарахування і оформлення претензії на відшкодування перевізнику за пошкоджений товар (договір (угода), розрахунок претензії, тощо).
Додатково:
Податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган (підпункт 14.1.172 пункт 14.1 стаття 14 ПКУ).
Згідно з положеннями статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.
Для отримання необхідної інформації і вичерпних усних відповідей з питань податкового законодавства Ви маєте можливість звертатись до контролюючого органу, в якому Ви, як платник податків, перебуваєте на обліку та Інформаційно – довідкового Департаменту Державної фіскальної служби України за багатоканальним телефонним номером 0-800-501-007 (безкоштовно із стаціонарних телефонів). Режим роботи Інформаційно - довідкового Департаменту Державної фіскальної служби України з 8 год.00хв. до 20 год.00хв. щоденно, крім суботи та неділі. Відповіді також надаються Контакт-Центром Державної фіскальної служби України факсом та електронною поштою через мережу Інтернет (idd@minrd.gov.ua).
много букаф конечно читатьgrinning smiley
Полагаю что принцип соответствия доходов и расходов никто не отменял
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, как заполнять налоговую накладную на возмещение, полученное от перевозчика за испорченный товар.
мы тут на днях думали, думали и заполнили товаром, который он побил
раз НДС признаем все равно


В критической ситуации вы не подниметесь до уровня своих ожиданий, а упадете до уровня своей подготовки (с)
Т.е. в графе "отримувач" я указываю перевозчика. Но НН ему не выдаю и ставлю причину 13?
почему это?
выше в теме рассматривается два варианта
1. Вы признаете НДС по возмещениям ущерба
2. Вы не признаете НДС по возмещению ущерба

в первом случае выписывается обычная НН на перевозчика, как будто продали ему товар
во втором случае НН вообще нет

но, это решение с учетом специфики нашей деятельности, возможно Вы пойдете по своему пути


В критической ситуации вы не подниметесь до уровня своих ожиданий, а упадете до уровня своей подготовки (с)
А какие есть основания не выдать ему нн, если он вам платит, и вы считаете, что это с ндс?
Разъяснение "Дебета-Кредита" от 21.10.2016 139 "При цьому, згідно з п.8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженного наказом МФУ від 31.12.2015 № 1307, ця податкова накладна не видається отримувачу товарів."
вообщето в пункте 8 только коды причин
почему вы выбрали код 13 - використання не в г-д? вы же их по сути ему продали, чем для вас это не х-д?
Я лишь процитировала "Дебет-Кредит".
Перевозчик разбил нам товар. Логично было бы откорректировать налоговій кредит. Но поставщик, естественно, нам корректировку не выпишет. Поэтому я начисляю себе налоговые обязательства. Выдать перевозчику НН я не могу. У них нет основания для налогового кредита.
Код 13 предлагает использовать Виктория Захарченко (независимый налоговый консультант из Днепра).
Я уже пересмотрела, все что можно и нельзя и никак не могу прийти к какому-то выводу.
это разные моменты, у Вас все перепуталось
одна операция - компенсация
вторая операция - не использование в хоз.деятельности
поэтому, логичнее продать испорченный товар перевозчику и не морочить голову


В критической ситуации вы не подниметесь до уровня своих ожиданий, а упадете до уровня своей подготовки (с)
Я понимаю, что проще продать и не морочить ни себе, ни другим голову. Но у перевозчика же не возникает налоговый кредит.
а Вам не все равно, что там у перевозчика? )


В критической ситуации вы не подниметесь до уровня своих ожиданий, а упадете до уровня своей подготовки (с)
В принципе все равно. Но хочется, чтобы все было красиво.
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.000389