Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

електронні гроші

Відправлено користувачем pole 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
електронні гроші
доброго дня, шановні колеги
плануємо використовувати у власній діяльності розрахунки через WEB-money - електронні гроші.
підкажіть, будь-ласка, хто що знає по цьому питанню - як ці гроші обліковувати, на якому рахунку, яким чином документувати?
буду дуже вдячний.
Re: електронні гроші
За допомогою системи інтернет-розрахунків Webmoney Transfer
Широке використання Інтернету спричинилося до появи великої кількості різноманітних інтернет-сервісів та магазинів, що надають послуги з використанням електронних грошей та онлайнових платежів. Внаслідок цього виникла потреба вибору способу оплати таких послуг. Звичайно, найзручніший спосіб — віддалена оплата за допомогою пластикової картки або платіжної системи.
Сьогодні на ринку електронних платіжних систем в Україні працюють близько 10 систем. Проте найактивніше просувають свої продукти і сервіс PayCash та Web-Money Transfer. WebMoney Transfer — це не лише система моментальних онлайн-платежів, а й середовище для ведення електронного бізнесу.
Як засоби розрахунків у системі інтернет-платежів WebMoney Transfer використовуються так звані титульні знаки, які звичайні користувачі іменують просто WebMoney (скорочено WM). Хоча WebMoney і вважаються різновидом безготівкових грошей, насправді вони мають властивості готівки, тому за ними і закріпилася назва «цифрова готівка».
WebMoney ідеально підходять для оплати будь-яких товарів і послуг, що продаються дистанційно через Інтернет. Це — мобільний зв’язок і телефонія, доступ в Інтернет і телебачення, оплата послуг ЖКУ і страхових полісів, електронні авіаквитки і замовлення готелів, передплата періодики і погашення банківських кредитів, купівля програмного забезпечення й оплата інформаційних та довідкових послуг і багато іншого. Моментальна оплата й оперативна доставка товарів та послуг роблять такий вид розрахунків надзвичайно зручним як для покупця, так і для продавця.

Для запобігання помилковим замовленням, зниження ризиків неплатежів, прийняття передоплати WebMoney як засіб розрахунку зручні для використання інтернет-магазинами, що торгують фізичним товаром (наприклад побутовою технікою). Система WebMoney Transfer пропонує інтернет-продавцям інструменти для автоматизованого приймання платежів на сайті з подальшим отриманням коштів на розрахунковий рахунок продавця.

Каса, яка ніколи не закривається
Хочете гідно оцінити переваги приймання WebMoney в оплату за товари і послуги? Тоді уявіть, що у вас на підприємстві є каса для приймання коштів, яка працює без касира, функціонує цілодобово і доступна для ваших клієнтів з будь-якої точки України або світу. А завдяки Інтернету всі операції через неї проводяться за лічені секунди.
Стати учасником системи WebMoney Transfer просто. Достатньо встановити на своєму комп’ютері клієнтську програму WM Keeper і зареєструватися у системі, отримавши при цьому WM-ідентифікатор та прийнявши угоди системи.
Принцип її роботи досить простий. Кожен користувач має свій особистий рахунок (називається WMID), на якому можна відкрити необмежену кількість гаманців, — спеціальних облікових записів, де ведеться облік коштів користувача у різних валютах. Управління гаманцями здійснюється за допомогою клієнтського програмного забезпечення, що існує у 4-х версіях:
• Keeper Classic — для ОС Windows;
• Keeper Light — універсальна браузерна версія;
• Keeper Mini — полегшена браузерна версія;
• Keeper Mobile — версія для мобільних пристроїв.
Достатньо кілька клацань мишкою, щоб за допомогою цих інструментів зробити переказ суми зі свого гаманця до гаманця іншого користувача системи. Транзакція відбудеться за частки секунди, і ви відразу ж побачите надходження коштів до свого гаманця. Переказ коштів фіксується в історії (виписці) гаманця обох контрагентів і зберігається у базі даних системи.
Обслуговування гаманців і зобов’язання щодо них забезпечуються компанією-гарантом. Щодо гривневих гаманців і WMU-обороту гарантом виступає ТзОВ «Українське Гарантійне Агентство» (спільно з ВАТ «Український Професійний Банк», м. Київ), яке забезпечує можливість поповнення гаманців готівкою або безготівковими гривнями і зняття коштів з гаманців у готівці або безготівкових гривнях. Компанія УГА укладає договори з українськими торговельними підприємствами і виконує представницькі функції на території України.
А чи знаєте ви, що...
...офлайнова інфраструктура WebMoney налічує близько 20 000 точок у більшості населених пунктів України.
Поповнити гривневий гаманець можна у будь-якому відділенні будь-якого українського банку як безготівковим платежем зі свого рахунка, так і шляхом внесення до каси готівки, через термінали платіжних мереж, за допомогою передоплачених WMU-карток і ваучерів, через банкомати, дилерську мережу, а також з інших платіжних систем, наприклад з карток НСМЕП НБУ. Користувачі WebMoney можуть отримувати WM усередині системи від інших користувачів, а також від юридичних осіб як виплати, гонорари, роялті, відрахування, виграші тощо.
Важливо знати! У момент проведення кожної транзакції всередині системи WebMoney Transfer з відправника стягується комісія у розмірі 0,8% від суми, що переказується. Максимальний розмір комісії: 250 WMU для гривневих транзакцій, 50 WMZ — для доларових. Перекази між гаманцями одного і того самого користувача у межах одного особистого рахунка комісією не обкладаються.

Інструмент для обліку зобов’язань
Коли ви, як користувач системи, хочете ввести засоби в систему, ви передаєте Гарантові через банк готівку або безготівкові гривні. Ця операція автоматично збільшує баланс вашого гаманця на відповідну кількість WMU. Якщо ви вирішили зробити зворотну операцію з виведення коштів з системи, ви передаєте WMU зі свого гаманця Гарантові й отримуєте натомість готівку або безготівкові гривні. Весь час, поки WMU обертаються всередині системи, грошове забезпечення зберігається на рахунку Гаранта у розрахунковому банку і нікуди не витрачається. У будь-який момент на вашу вимогу Гарант виконає свої зобов’язання і видасть гроші замість WMU.
Кожен користувач системи, який бажає проводити операції з WMU, укладає з Гарантом «Договір уступки прав вимоги і їх обліку». Фізичні особи роблять це шляхом прийняття оферти на сайті, а юридичні особи — укладають письмовий договір, скріпляючи його підписами та печаткою.
Згідно з цією угодою, Гарант має зобов’язання перед утримувачами WMU, а самі WMU є одиницями обліку грошових прав вимоги утримувача. Права вимоги (далі — ПВ) є фінансовим активом — дебіторською заборгованістю щодо боржника (у цьому випадку до первісного дебітора, ВАТ «Український Професійний Банк»).
Згідно зі ст. 512 Цивільного кодексу України, права вимоги можуть бути передані за договором іншій особі. Гарант зобов’язується продавати (переуступати) ПВ за гроші будь-якому користувачеві системи, який бажає їх купити, і викуповувати ПВ за гроші у кожного, хто звернеться до Гаранта з пропозицією продати ПВ.
Тепер стає зрозуміло, що WMU — це особливий інструмент для обліку зобов’язань Гаранта перед користувачами системи. Передаючи WMU з гаманця в гаманець, ви передаєте право вимоги за цими зобов’язаннями.

Бухгалтерські тонкощі електронних розрахунків
Розглянемо особливості обліку операцій купівлі-продажу з використанням гривневих одиниць WebMoney — WMU. Хоча на сайті вашого підприємства ви можете приймати платежі і в інших одиницях (WMZ, WMR тощо). Проте слід мати на увазі, що такі операції обслуговуються компаніями-нерезидентами, що значно ускладнює їх бухгалтерський та податковий облік.
Отже, Гарант може продавати і купувати права вимоги щодо свого первинного дебітора, водночас відображаючи перехід прав вимоги рухом WMU між гаманцями. Кожен користувач системи, маючи у своєму гаманці WMU, володіє і правами вимоги — він може продати їх Гарантові (тобто «вивести з гаманця» WMU) або переуступити ПВ іншому користувачеві системи, передавши WMU на його гаманець.
Таким чином, купуючи ваші товари або послуги за WMU, покупець здійснює обмін своїх ПВ на ваші товари або послуги з одночасним відображенням такого переходу ПВ переведенням WMU зі свого гаманця на ваш гаманець. Важливо зазначити, що Гарант у цій операції не є стороною-учасником і не виконує функцій агента або повіреного. Унаслідок операції у вас виникає «дебіторська заборгованість», тобто ви стаєте власником фінансового активу «права вимоги». Згідно з Угодою, накопичені внаслідок таких продажів ПВ можна у будь-який момент і в будь-якій кількості продати Гарантові, отримуючи гроші на банківський рахунок підприємства.
Операція з відвантаження товару або надання послуги в обмін на ПВ між вами і покупцем може бути оформлена договором, у т. ч. у вигляді оферти на сайті вашого підприємства. Підтвердження такої операції відбувається відповідними первинними бухгалтерськими документами, які оформляються так само, як і при звичайному продажі товару або послуги у касі.
Операція з продажу ПВ між вами і Гарантом підтверджується Додатковою угодою до «Договору уступки...» й Актом уступки прав вимоги. Ці первинні бухгалтерські документи оформляються і підписуються сторонами на папері щоразу при виведенні коштів з гаманця, тобто при кожному продажі ПВ. Навіть у тому випадку, коли оформлення первинних документів з вашим покупцем є неможливим, ви матимете для бухгалтерії всі необхідні документи для підтвердження операції купівлі-продажу. У підписаних з Гарантом Додугоді й Акті уступки прав вимоги можна зазначити, що ПВ отримано від третіх осіб за поставлені товари (роботи, послуги) і продано за гроші «Українському Гарантійному Агентству».
Важливо знати! Така модель взаєморозрахунків не впливає на баланс вашого підприємства з ПДВ. При продажі клієнтові товарів або послуг ПДВ нараховується як завжди, згідно з вашою системою оподаткування, а подальша операція продажу ПВ за гроші Гарантові не обкладається ПДВ відповідно до пп. 3.2.5 Закону України «Про податок на додану вартість».
Для ілюстрації облікових особливостей операції купівлі-продажу, в якій як розрахункові одиниці використовуються WMU, розглянемо приклад.
Переваги розрахунку WebMoney:
• моментальність: продавець знає про надходження коштів відразу ж після оплати товару або послуги покупцем;
• економічність: продавці не платять ні за обслуговування, ні за підключення;
• надійність: немає ризику повернення платежу без згоди самого продавця — безвідкличність платежів;
• повна автоматизація: платежі обробляються цілодобово і в режимі реального часу;
• мобільність: поповнення свого гаманця або розрахунок за товари/послуги не прив’язано до географічного положення абонента;
• універсальність: клієнт може оплатити товар/послугу не лише зі свого гаманця, а й безпосередньо з передоплаченої WebMoney-картки або через платіжний термінал/банкомат, без необхідності реєстрації у системі;
• мікро- і макроплатежі: можливість платежів на будь-яку суму від 0,01 грн.
Покупець придбав товар вартістю 1800 грн, розрахувавшись за нього правами вимоги — WMU.
Суть проведеної операції ось у чому:
1. Покупець володіє ПВ, тобто дебіторською заборгованістю третьої особи на суму 1800 грн, у вигляді 1800 WMU на своєму гаманці.
2. Покупець в оплату за товар передає на гаманець продавця 1800 WMU і продавець стає власником ПВ на цю суму.
3. Продавець продає (переуступає за гроші) ООО «УГА» отримані від покупця ПВ на суму 1800 грн.
Таким чином, при відвантаженні товару покупцеві на суму 1800 грн продавець відобразив у складі своїх валових доходів вартість товару без урахування ПДВ, тобто суму 1500 грн і податкові зобов’язання з ПДВ — 300 грн.
Надходження коштів за ПВ від ООО «УГА» спричинює збільшення валового доходу. Валові витрати у продавця відображаються при списанні вартості компенсації уступленого права. А оскільки у наведеному прикладі об’єктом боргу є кошти, то, відповідно до пп. 3.2.5 Закону «Про податок на додану вартість», ця операція не підлягає обкладенню ПДВ.
Важливо пам’ятати, що WMU, які є у вашому електронному гаманці, самі собою не є грошима, платіжним засобом, фінансовим активом чи товаром, а лише засобом обліку прав вимоги. WMU існують у вигляді електронних записів у базі даних системи WebMoney і відображають перехід прав вимоги, тобто дебіторської і кредиторської заборгованості, реальних бізнес-операцій.


Зміст бухгалтерському запису Бухгалтерський облік Податковий облік
Підтвердні документи Д-т К-т Сума ВД ВВ

Передано права вимоги від покупця до продавця 377 719 1800
Акт, реєстр тощо
Відвантажено товар 902 281 1500 1500
Видаткова накладна, акт, реєстр тощо

Відображено податкове зобов’язання 702 6415 300
Податкова накладна

Відображено дохід від реалізації товару 361 702 1800

Проведено взаєморозрахунок заборгованостей 685 361 1800

Списано собівартість права вимоги 949 685 1800 1800
Договір уступки з ТзОВ «УГА», Додугода, Акт уступки до договору

Перераховано кошти продавцю від 311 377 1800 1800
ООО «УГА» у рахунок погашення заборгованості
Договір уступки з ТзОВ «УГА», Додугода
Акт уступки до договору
Re: електронні гроші
табличка как-то не очень получилась, но разобраться можно smiling smiley


Re: електронні гроші
ух ти, дуже вдячний, тепер трошки просвітліло.
я так розумію, це стаття. А де вона була, в якому виданні?
До речі, ще питання - якими документами все це діло оформляти? Де взяти форми цих документів? Якими нормативами вони затверджені?
Re: електронні гроші
Мій низький уклін, Зоряно
тепер все стає на свої місця, буду розбиратися
smiling smiley

Щодо нормативних актів, то є лише один - Положення про електронні гроші в Україні

[zakon1.rada.gov.ua]
Re: електронні гроші
буду дивитися, дякую
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00027299999999997