Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму :: по порталу

п.5.9 перехолд с ЕН на Общую систему налогообл.

Відправлено користувачем ххх 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Помогите, пожалуйста.Наше предприятие перешло с 1 апреля с єдиного налога ЕН (6%+НДС) на общую систему налогообложения. Занимаемся продажей и строительством. Когда были на ЕН купили много материалов,товаров - висят 20,28 счетах.Во втором квартале тоже были покупки.
Согласно, п 5.9 я должен отображать только те товары и материалы в декларации и додатке К1, что приходованы во втором квартале?
А те товары и материалы что были приходованы на ЕН не отображаются?
Теперь эти товары продаем - возникают ВД. Имеем ли мы право ставить и ВР?
Сложный вопрос. Надо искать консультацию хорошую. Насколько я помню, там ВД без ВР. И остатки товара надо полностью показывать в декларации по прибыли. Надо было при переходе на общую систему избавляться от складских остатков.
Матеріал надано редакцією газети «Податки та бухгалтерський облік» (Видавничий будинок «Фактор»;
Тел. (057) 714-37-28, 714-37-29; e-mail: nbu@id.factor.ua; [www.factor.ua])
Із набранням чинності Законом № 2505 деякі підприємства, що сплачують єдиний податок за ставкою 10 %, опинилися перед необхідністю зареєструватися платниками ПДВ. Наслідком такої реєстрації є необхідність змінити порядок оподаткування: перейти або на сплату єдиного податку за ставкою 6 %, або на загальну систему. У цій статті розглянемо аспекти перехідних угод, тобто таких, що розпочалися при одній системі оподаткування, а закінчуються при іншій.


Змінюємо систему оподаткування:
перехідні угоди

Документи
• Закон про податок на прибуток – Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР.
• Закон про ПДВ – Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР.
• Закон № 2505 – Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005 р. № 2505-IV.
• Указ № 746 – Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» в редакції від 28.06.99 р. № 746/99.
• Лист № 1399 – лист ДПАУ від 28.01.2003 р. № 1399/7/15-3317.
• Лист № 3211 – лист ДПАУ від 14.04.2003 р. № 3211/5/15-3416.
Підприємство – платник єдиного податку за ставкою 10 % переходить на загальну систему оподаткування
Ситуація 1. Відвантаження товару відбулося в період роботи підприємства зі сплатою єдиного податку за ставкою 10 %, а гроші за відвантажений товар надійшли в період роботи підприємства на загальній системі оподаткування (після отримання свідоцтва платника ПДВ).
ПДВ
Свою первісну позицію з цього питання податківці навели в листі № 1399. Так, у п. 35 «б» цього листа зазначено: якщо в період сплати єдиного податку за ставкою 10 % було відвантажено товари, а оплата надійшла після переходу на загальну систему оподаткування, зобов'язання щодо ПДВ не виникають, за винятком випадку, коли платник обрав «касовий» метод визначення податкових зобов'язань.
Дещо пізніше з'явився лист № 3211, в якому зазначалося: оскільки підприємство перейшло на загальну систему оподаткування, воно має зареєструватися як платник ПДВ, а грошові кошти, що надійшли як плата за раніше надані послуги, що включаються до звітності в періоді перебування на загальній системі оподаткування, підлягають обкладенню ПДВ на загальних підставах. І ні слова про «касовий» метод.
Однак у публікації, що підготовлена за сприяння працівників податкових органів («Вісник податкової служби України», 2004, № 23) і вийшла після появи листа № 3211, на це запитання було дано відповідь, аналогічну наведеній у листі № 1399.
Якщо ж відійти від роз'яснень податківців і ґрунтуватися тільки на нормах Закону про ПДВ, можна дійти висновку, що в цій ситуації нараховувати ПДВ немає потреби. По-перше, податкові зобов'язання згідно з пп. 7.3.1 ст. 7 Закону про ПДВ виникають за правилом першої події, і якщо це відбулося до того, як особа стала платником ПДВ, податкові зобов'язання не виникають. По-друге, згідно з пп. 3.1.1 ст. 3 Закону про ПДВ об'єктом оподаткування є операції з поставки товарів (робіт, послуг). У нашому випадку саме в період відвантаження товарів і відбулася їх поставка, а отримання грошових коштів можна розцінювати не як продаж, а як погашення заборгованості.
Керуючись такою логікою, можна дійти виснов-ку, що в цій ситуації нараховувати податкові зобов'язання щодо ПДВ немає підстав, оскільки поставку було здійснено в той момент, коли продавець не був платником ПДВ. Адже право на нарахування податку і складання податкових накладних надається лише особам, зареєстрованим як платники податку (див. пп. 7.2.4 ст. 7 Закону про ПДВ).
Податок на прибуток
Відвантаження товару не призводить до податкових наслідків щодо єдиного податку, оскільки згідно зі ст. 1 Указу № 746 об'єктом обкладення єдиним податком є виручка від реалізації товарів (робіт, послуг) у вигляді фактично отриманих грошових коштів на розрахунковий рахунок або до каси. У нашій же ситуації гроші надходять після переходу підприємства на загальну систему оподаткування.
Однак при подальшому отриманні оплати колишній єдиноподатник повинен її врахувати за правилами Закону про податок на прибуток. У листі від 14.04.2003 р. № 3211/5/15-3416 ДПАУ роз'яснила: якщо грошові кошти отримано підприємством, яке на момент їх одержання перебуває на загальній системі оподаткування, то вони підлягають включенню до валового доходу. Податківці зобов'язуючи збільшити валові доходи дозволяють при цьому відобразити у складі валових витрат витрати, безпосередньо пов'язані з отриманням таких доходів (див. лист ДПАУ від 29.11.2001 р. № 7646/6/15-1316, а також консультацію у «Віснику податкової служби України», 2003, № 16). Важливо, що податківці згодні не лише на збільшення валових витрат на суму вартості товарів (таке збільшення відбувається через розрахунок приросту (убутку) ТМЦ), а і на включення до складу валових витрат собівартості робіт.
Приклад 1
ТОВ «Буратіно», платник єдиного податку за ставкою 10 %, у березні 2005 року відвантажило теслярні вироби на суму 3000 грн. З II кварталу 2005 року підприємство перейшло на загальну систему оподаткування та зареєструвалося платником ПДВ. Покупець оплатив товар у травні 2005 року, коли підприємство вже перебувало на загальній системі оподаткування.


№ з/п Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн. Податковий облік
Дт Кт Книга обліку доходів і витрат ВД ВВ
графа сума
Березень 2005 року
1 Відвантажено покупцю теслярні вироби 361 702 3000 – – – –
2 Списано собівартість відвантажених теслярних виробів (умовно) 902 281 2500 – – – –
3 Відображено фінансовий результат 702 791 3000 – – – –
791 902 2500 – – – –
Травень 2005 року
4 Отримано оплату за теслярні вироби 311 361 3000 – – 3000 –*


___________
* Підприємство відображає валові витрати на суму вартості товару.
Ситуація 2. Оплату за товари отримано в період роботи на єдиному податку за ставкою 10 %, а відвантаження товарів відбулося після переходу на загальну систему оподаткування (після отримання свідоцтва платника ПДВ).
ПДВ
У цій ситуації ПДВ сплачувати не потрібно. Річ у тому, що згідно з Указом № 746 єдиноподатник-десятивідсотник не є платником ПДВ. Однак це не означає, що він не сплачує цей податок: ПДВ входить до складу єдиного податку. Це випливає зі ст. 3 Указу № 746, де зазначено, що суб'єкт підприємницької діяльності – юридична особа, який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, може обрати ставку в розмірі 10 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Якщо єдиноподатник при отриманні передоплати сплатить єдиний податок у розмірі 10 %, а потім нарахує ще й ПДВ, відбудеться подвійне оподаткування.
Підтвердженням цього є лист № 1399 (п. 35 «а»), а також лист Держкомпідприємництва від 06.04.2004 р. № 2217, де роз'яснюється, що у тому разі, коли на єдиному податку було отримано оплату вартості товарів, а самі товари було відвантажено після переходу на загальну систему оподаткування (реєстрації як платника ПДВ), ПДВ нараховуватися не повинен.
Отримавши суму передоплати за товар у період роботи на єдиному податку, підприємство має включити цю суму до складу виручки і сплатити податок з цієї операції. Отже, відображення її в податковому обліку щодо податку на прибуток після відвантаження товару призведе до подвійного оподаткування. Таким чином, вартість відвантажених товарів не повинна включатися до складу валових доходів. Ця позиція знайшла підтвердження і в податкових органів (див. консультацію працівників податкових органів у «Віснику податкової служби України», 2003, № 16).
Однак слід ураховувати, що раніше податкові органи дотримувались іншої позиції. Так, у Методичних рекомендаціях щодо адміністрування єдиного податку, що сплачується суб'єктами малого підприємництва – юридичними особами при застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, наведених у листі ДПАУ від 15.05.2001 р. № 6153/7/15-1317 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2001, № 52), приписано єдиноподатнику, який отримав суму авансу і сплатив єдиний податок, при переході на загальну систему оподаткування включити зазначену суму авансу до валового доходу і подати заяву до органу ДПС про зменшення загальної суми єдиного податку на суму податку, нарахованого на суму авансу.
Інакше кажучи, спочатку потрібно сплатити єдиний податок, потім – податок на прибуток і лише після цього зменшити суму єдиного податку, подавши до податкового органу заяву. Такі вимоги не лише нелогічні, а й важкореалізовувані на практиці.
Приклад 2
ТОВ «Буратіно», платник єдиного податку за ставкою 10 %, у березні 2005 року отримало передоплату за теслярні вироби на суму 3000 грн. З II кварталу 2005 року підприємство перейшло на загальну систему оподаткування. Товар було відвантажено покупцю у травні 2005 року, коли підприємство вже перебувало на загальній системі оподаткування.


№ з/п Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн. Податковий облік
Дт Кт Книга обліку доходів і витрат ВД ВВ
графа сума
Березень 2005 року
1 Отримано передоплату за теслярні вироби 311 681 3000 3 3000 – –
2 Нараховано єдиний податок (10 %) за березень 92 641/ЄП 300 – – – –
3 Відображено фінансовий результат 791 949 300 – – – –
Травень 2005 року
4 Відвантажено покупцю теслярні вироби 361 702 3000 – – – –
5 Зараховано аванс 681 361 3000 – – – –
6 Списано собівартість відвантажених теслярних виробів (умовно) 902 281 2500 – – – –
7 Відображено фінансовий результат 702 791 3000 – – – –
791 902 2500 – – – –


Підприємство – платник єдиного податку за ставкою 10 % переходить на сплату податку за ставкою 6 %
Ситуація 1. Відвантаження товару відбулося в період роботи підприємства на спрощеній системі оподаткування зі сплатою податку за ставкою 10 %, а гроші за відвантажений товар надійшли в період роботи підприємства зі сплатою податку за ставкою 6 %.
Податкові наслідки щодо ПДВ у цій ситуації відповідатимуть ситуації 1 попереднього розділу*.
А стосовно єдиного податку зауважимо таке. Як уже зазначалося вище, об'єктом обкладення єдиним податком є виручка від реалізації товарів (робіт, послуг) у вигляді фактично отриманих грошових коштів на розрахунковий рахунок або до каси.
Тому в цій ситуації така операція обкладатиметься єдиним податком за ставкою 6 %, оскільки виручка надійшла в той період, коли підприємство перейшло на сплату єдиного податку за ставкою 6 %.
Приклад 3
ТОВ «Блік», платник єдиного податку за ставкою 10 %, у грудні 2004 року відвантажило покупцю іграшки на суму 6000 грн. У II кварталі 2005 року підприємство перейшло на сплату єдиного податку за ставкою 6 %. Оплата за відвантажений товар надійшла у травні 2005 року – у період сплати єдиного податку за ставкою 6 %.


№ з/п Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн. Книга обліку доходів і витрат
Дт Кт графа сума
Грудень 2004 року
1 Відвантажено покупцю іграшки 361 702 6000 – –
2 Списано первісну вартість іграшок
(умовно) 902 281 4800 – –
3 Відображено фінансовий результат 702 791 6000 – –
791 902 4800 – –
Травень 2005 року
4 Отримано оплату за іграшки 311 361 6000 3 6000
5 Нараховано єдиний податок (6 %) за березень 92 641/ЄП 360 – –
6 Відображено фінансовий результат 791 949 360 – –


Ситуація 2. Підприємство отримало передоплату за товар у період роботи за ставкою 10 %, а сам товар було відвантажено після переходу на ставку 6 %.
Податкові наслідки щодо ПДВ у цій ситуації відповідатимуть ситуації 2 попереднього розділу, а саме: підприємство податкові зобов'язання щодо ПДВ не нараховує**.
А стосовно єдиного податку операція оподатковуватиметься за ставкою 10 %, оскільки виручка надійшла в той період, коли підприємство ще було платником єдиного податку за ставкою 10 %.
Приклад 4
ТОВ «Блік», платник єдиного податку за ставкою 10 %, у грудні 2004 року отримало передоплату за іграшки в сумі 6000 грн. У II кварталі 2005 року підприємство перейшло на сплату єдиного податку за ставкою 6 %. Товар було відвантажено покупцю у травні 2005 року – у період сплати єдиного податку за ставкою 6 %.


№ з/п Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн. Книга обліку доходів і витрат
Дт Кт графа сума
Грудень 2004 року
1 Отримано передоплату за іграшки 311 681 6000 3 6000
2 Нараховано єдиний податок (10 %) за грудень 92 641/ЄП 600 – –
3 Відображено фінансовий результат 791 949 600 – –
Травень 2005 року
4 Відвантажено покупцю іграшки 361 702 6000 – –
5 Зараховано аванс 681 361 6000 – –
6 Списано первісну вартість іграшок (умовно) 902 281 4800 – –
7 Відображено фінансовий результат 702 791 6000 – –
791 902 4800 – –


Підприємство, що працює на загальній системі оподаткування, переходить на сплату єдиного податку за ставкою 10 %
Стаття буде неповною, якщо не розглянути зворотну ситуацію, коли підприємство переходить на сплату єдиного податку. І хоча ця ситуація не пов'язана з набранням чинності Законом № 2505, вона все ж таки цікавить читачів.
Ситуація 1. Відвантаження товару відбулося в період роботи підприємства на загальній системі оподаткування, а гроші за відвантажений товар надійшли в період роботи на єдиному податку за ставкою 10 %.
ПДВ
Згідно з пп. 7.3.1 ст. 7 Закону про ПДВ податкові зобов'язання щодо ПДВ визначаються за датою першої події: або за датою отримання грошових коштів від покупця як оплати товарів (робіт, послуг), або за датою відвантаження товарів, а для робіт (послуг) – за датою оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку. Оскільки відвантаження товару в цій ситуації є для підприємства першою подією, воно зобов'язане відобразити податкові зобов'язання щодо ПДВ.
Податок на прибуток
Щодо податку на прибуток зауважимо таке. Згідно з пп. 11.3.1 ст. 11 Закону про податок на прибуток валовий дохід визначається за правилом першої події: або за датою отримання коштів (чи інших видів компенсацій) від покупця як оплати товарів (робіт, послуг), або за датою відвантаження товарів (фактичного надання результатів робіт (послуг) покупцю – залежно від того, яка з цих подій сталася раніше.
При відвантаженні товару підприємство збільшило валові доходи і відповідно сплатило з цієї угоди податок на прибуток. Кошти ж, отримані в оплату цих товарів уже в період роботи на єдиному податку, формально підпадають під визначення виручки згідно з Указом № 746. Якщо підприємство сплатить із цієї угоди, крім податку на прибуток, ще і єдиний податок, це призведе до подвійного оподаткування, що неприпустимо.
Отже, з метою уникнення подвійного оподаткування суми коштів, що надійшли підприємству на розрахунковий рахунок після переходу на єдиний податок, не повинні включатися до бази обкладення єдиним податком на тій підставі, що їх уже раніше було включено до оподатковуваного доходу.
З необкладенням єдиним податком коштів, отриманих за товар, відвантаження якого відбулося ще в період роботи підприємства на загальній системі, згодна і ДПАУ, про що свідчить лист цього відомства від 12.05.2000 р. № 6502/7/15-1317. Однак у ньому є застереження, що суму таких коштів має бути письмово підтверджено державним органом за місцем реєстрації суб'єкта малого підприємництва.
До речі, Держкомпідприємництва також відзначає, що обкладати єдиним податком отримані суми не потрібно, але про жодне письмове підтвердження факту сплати податків при цьому не згадує (див. лист Держкомпідприємництва від 24.10.2001 р. № 1-221/6346).
Приклад 5
ТОВ «Колосок», що працює на загальній системі оподаткування, реалізує хлібобулочні вироби. У березні 2005 року підприємство відвантажило товар на суму 3000 грн. (у тому числі ПДВ – 500 грн.). Покупець оплатив товар у квітні 2005 року, коли підприємство перейшло на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 10 %.


1 2 3 4 5 6 7 8 9
№ з/п Зміст господарської
операції Бухгалтерський облік Сума, грн. Податковий облік
Дт Кт Книга обліку доходів і витрат ВД ВВ
графа сума
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Березень 2005 року
1 Відвантажено покупцю хлібобулочні вироби 361 702 3000 – – 2500 –
2 Нараховано податкові зобов'язання щодо ПДВ 702 641/ПДВ 500 – – – –
3 Списано первісну вартість хлібобулочних виробів (умовно) 902 281 2300 – – – –
4 Відображено фінансовий результат 702 791 2500 – – – –
791 902 2300 – – – –
Квітень 2005 року
5 Отримано оплату за хлібобулочні вироби 311 361 3000 – – – –


Ситуація 2. Оплату за товар отримано в період роботи на загальній системі оподаткування, а сам товар було відвантажено після переходу на сплату єдиного податку за ставкою 10 %.
ПДВ
У цій ситуації, ще під час перебування на загальній системі оподаткування, у підприємства першою подією було отримання грошових коштів від покупця як передоплати за товар. Тому підприємство мало відобразити податкові зобов'язання щодо ПДВ.
Потрібно згадати, що згідно з п. 9.8 Закону про ПДВ платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації перебувають товарні залишки чи основні фонди, щодо яких було нараховано податковий кредит, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та збільшити суму податкових зобов'язань за підсумками періоду, в якому відбувається таке анулювання.
Податок на прибуток
Подібно до попередньої ситуації, за правилом першої події суми, що надійшли, має бути включено до складу валових доходів підприємства-продавця. При подальшому відвантаженні товару у підприємства, що вже стало єдиноподатником, жодних проблем з єдиним податком бути не повинно, оскільки відсутній об'єкт оподаткування – немає виручки від реалізації, а отже, єдиний податок сплачувати не потрібно.
Приклад 6
ТОВ «Колосок», що працює на загальній системі оподаткування, реалізує хлібобулочні вироби. У березні 2005 року підприємство отримало передоплату за товар на суму 3000 грн. (у тому числі ПДВ – 500 грн.). Товар було відвантажено покупцю у квітні 2005 року, коли підприємство перейшло на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 10 %.


№ з/п Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн. Податковий облік
Дт Кт Книга обліку доходів і витрат ВД ВВ
графа сума
Березень 2005 року
1 Отримано попередню оплату за хлібобулочні вироби 311 681 3000 – – 2500 –
2 Відображено суму податкових зобов'язань щодо ПДВ 643 641/ПДВ 500 – – – –
Квітень 2005 року
3 Відвантажено покупцю хлібобулочні вироби 361 702 3000 – – – –
4 Зараховано аванс 681 361 3000 – – – –
5 Списано суму податкових зобов'язань щодо ПДВ 949 643 500 – – – –
6 Списано первісну вартість хлібобулочних виробів (умовно) 902 281 2300 – – – –
7 Відображено фінансовий результат 702 791 3000 – – – –
791 902 2300 – – – –
791 949 500 – – – –


Сподіваємося, що ця публікація допоможе швидко зорієнтуватися при зміні системи оподаткування.

Наталія Дзюба Економіст¬аналітик редакції газети
«Податки та бухгалтерський облік»



«Податки та бухгалтерський облік», 19 травня 2005 р., № 40 (807), с. 37 (www.factor.ua)
Дата підготовки 19.05.2005
Газета «Податки та бухгалтерський облік»
____________
До відома
* На відміну від автора наведеної вище консультації, яка вважає, що у разі якщо відвантаження було ще при 10 %, а оплата надійшла вже до 6-відсоткового ПДВшника, то ПДВ платити не треба, Олександр Кірш вважає, що не все так однозначно.
«Згідно з п. 3 Єдиноподатного Указу ставка 6 % обирається «у разі сплати податку на додану вартість відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість». А чи є несплата ПДВ ані за першою подією, ані за другою «сплатою ПДВ згідно із Законом»? Ґаразд, за першою подією ПДВ не платився, оскільки підприємство ще не було підПДВшним, а за другою – оскільки ПДВ за другою подією не сплачується взагалі, все правильно. Але питания не в цьому, а в тому, чи може ця ситуація вважатися «сплатою ПДВ згідно із Законом»?
Позитивна відповідь означала б прирівнювання незареєстрованості до такої сплати і, отже, вела б – всупереч позиції ДПАУ... до того, що можна не бути платником ПДВ і при цьому ЄП сплачувати за ставкою 6 %.
Але історія давно вже пішла іншим шляхом і такої можливості не визнає. Отже, відсутність статусу платника ПДВ на момент першої події (коли дійсно цей податок повинен сплачуватися; про момент другої події ніхто й не думає заїкатися) є, схоже, підставою, яка виключає право платити з виручки тільки 6 %.
Тоді запізніла (не буквально, а щодо певної операції) реєстрація платника ПДВ, яка цієї операції вже не торкнулася, сама по собі вважатися за такою операцією «сплатою ПДВ згідно із Законом» – не вправі. Оскільки доки ПДВ міг виникати, тобто за першої події (інші – не важливі), не було ані «таксплати», ані несплати, а була незареєстрованість; обіцянка ж заплатити «наступного разу» до цього продажу відношення вже не має.
Загалом, якщо виходити із прив'язки до операції (а не до періоду), то якщо ПДВ немає, немає й 6 %. Принаймні, такий злісний підхід теж цілком ймовірний.
До речі, немає в цьому випадку права й на 10 %: за такою ставкою єдиний податок сплачується лише при включенні ПДВ до складу ЄП, що для платників ПДВ (до моменту сплати єдиного податку), звичайно, неможливо: платники ПДВ права включати ПДВ до складу ЄП не мають.
Відтак, несплата ПДВ у описаній ситуації ставить під сумнів сплату єдиного податку взагалі (хоч за ставкою 6 %, хоч за ставкою 10 %) і, отже, дуже сумнівна сама – як така, що просто з механізмом ЄП не цілком кореспондує. БезПДВшність довести при досліджуваному переході просто, а ось обґрунтувати хоч якийсь у цій ситуації ЄП – складніше. Тому несплата ПДВ тут небезпечна не для ПДВ, а для єдиного податку» («Бухгалтер», червень (I) 2005 р., № 21 (309), с. 44 (www.buhgalter.kharkov.com)).
Думка ж ДПАУ з цього питання така: «в разі коли відвантаження товарів (послуг) покупцю відбулося в період, коли платник єдиного податку – юридична особа працював на спрощеній системі оподаткування за ставкою єдиного податку 10 %, а оплата коштами отримана після реєстрації платником ПДВ та переходу на ставку єдиного податку 6 %, податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією не нараховуються (крім випадків, коли платник податку на додану вартість обрав касовий метод визначення податкових зобов’язань з ПДВ). Якщо ж платником податку на додану вартість застосовується касовий метод визначення податкових зобов’язань, він зобов’язаний у наведеному прикладі задекларувати податкові зобов’язання з ПДВ за фактом оплати та погасити їх у встановленому законодавством порядку» (лист від 30.05.2005 р. № 10517/7/15-1217).
До речі, на підставі зроблених у цьому листі висновків, Олександр Кірш констатує, що не платити ПДВ можна і «у ситуації набагато простішій – коли до ПДВшників з безПДВшників потрапляє ПриПЄП. Якщо на момент першої події платником ПДВ він не був, то за події другої податкові зобов'язання з ПДВ виникати в «некасового» вже не можуть – за аналогією з ЮРЄПом (який при цьому ухитряється зберегти ще й низьку ставку єдиного податку, тоді як ПриПЄП таких «незаслужених» податкозменшень не має).
Мабуть погляд на це крізь пальці, – припускає О. Кірш, – продиктований іншою несправедливістю, пов'язаною з переходом до ПДВшників, – уже на користь бюджету: все придбане в неПДВшний час, тобто без податкового кредиту, потім реалізується «новонаверненим» платником ПДВ уже з повновагими податковими зобов'язаннями, через що спочатку перехід до платників виявляється досить важким: ПДВ за реалізацією всіх товарних залишків, наявних на момент переходу, є по суті податком з обороту таких залишків за ставкою 20 %» («Бухгалтер», липень (I) 2005 р., № 25 (313), с. 40 (www.buhgalter.kharkov.com)).
** Аналогічної думки дотримується ДПАУ (лист від 30.05.2005 р. № 10517/7/15-1217).
(Статті, Газета "Податки та бухгалтерський облік", від 19.05.2005, "Змінюємо систему оподаткування: перехідні угоди")
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00025399999999998