Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму :: по порталу

Пенсионеры

Відправлено користувачем Edera 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Пенсионеры
Работник ЧПЕна собирается на пенсию по возрасту (работать продолжает и будет продолжать). Какие есть особенности в з/п - нет начислений и удержаний в безработицу - это все? А как с пенсионным и с персонификацией? Спасибо!

Нормальные герои всегда идут в обход (с)
Re: Пенсионеры
И еще. С какого момента он считается пенсионером - с достижения пенсионного возраста или когда выдадут удостоверение ( в нем же будет дата?)

Нормальные герои всегда идут в обход (с)
Re: Пенсионеры
Як оформити документи для призначення пенсії
Соломія Ланчак, бухгалтер-експерт
У житті кожної людини настає період, коли потрібно оформляти пенсію. Ця справа є клопітною, тому важливо знати, якими нормативними документами слід керуватись.
нормативні документи
Насамперед слід розглянути Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 р. №22-1, який зареєстровано в Мін’юсті 27.12.2005 р. за №1566/11846 (далі – Порядок №22-1).
Але для початку нагадаємо деякі норми Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV, на підставі яких і підготовлено Порядок №22-1. Отже, Закон №1058 визначає три види пенсій:
1) пенсія за віком (пенсійний вік для чоловіків – 60 років, для жінок – 55 років. Необхідний стаж – не менше 5 років). Вона нараховується починаючи з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулось не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Така пенсія призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулось не пізніше 3 місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв’язку з втратою годувальника. Цей вид пенсії призначається з дня, наступного за днем смерті годувальника, якщо звернення за призначенням такого виду пенсії відбулось протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
У всіх інших випадках (перерахунок пенсії, перехід з одного виду пенсії на інший тощо) пенсія призначається з дня звернення.
документи для призначення пенсії
Закон №1058 не містить переліку документів, необхідних для призначення пенсій. Відповідно до ст. 44 Закону №1058 право визначення таких документів має правління Пенсійного фонду України, яким і затверджено Порядок №22-1.
Відповідно до Порядку №22-1 обов’язок підготовки документів для оформлення пенсій працюючим громадянам і членам їх сімей (у разі оформлення пенсії у зв’язку з втратою годувальника) покладено на підприємства й організації. Крім того, як зазначено в п. 35 Порядку №22-1, на підприємство також покладено обов’язок надання допомоги майбутньому пенсіонеру при збиранні необхідних для оформлення пенсії документів.
Хоча прямої вказівки про те, що цим повинні займатись підприємці (для найманих працівників), у Порядку №22-1 немає. Тому, найімовірніше, збирати документи на пенсію найманим працівникам, як і самим підприємцям, доведеться самостійно. У такому випадку заява подається за місцем проживання майбутнього пенсіонера.
Заява про призначення пенсії може бути подана в управління ПФ не раніше ніж за місяць до настання пенсійного віку. Такі заяви часто подаються після досягнення пенсійного віку.
Розглянемо, які документи необхідно подати до ПФ для призначення пенсії.
1. Заява про призначення пенсії (додаток 4 до Порядку №22-1).
Заява заповнюється особисто пенсіонером безпосередньо в територіальному відділенні управління ПФ. Якщо до заяви про призначення пенсії додано не всі необхідні документи, ПФ у письмовому вигляді повідомляє, які документи потрібно подати додатково. Якщо такі документи подаються не пізніше 3 місяців з дня повідомлення про необхідність їх подання (практично з дня подання заяви про призначення пенсії, оскільки саме в заяві про призначення пенсії одразу робляться відповідні записи), то пенсія призначається з дня подання заяви. Згідно з п. 36 Порядку №22-1 допомогу при збиранні документів непрацюючому пенсіонеру повинен надати ПФ. Працюючим пенсіонерам допомогу надають підприємства й організації. Фізичним особам – підприємцям і їх найманим працівникам допомога при необхідності буде надаватись саме ПФ. Якщо додаткові документи не подаються протягом 3 місяців, за згодою пенсіонера йому призначається пенсія за наявними документами. Після подання додаткових документів пенсія може бути перерахована. Ст. 45 Закону №1058 передбачено: якщо додаткові документи будуть подані до 15-го числа, то пенсія призначається з 1-го числа поточного місяця, якщо після 15-го числа, то пенсія призначається з 1-го числа наступного місяця.
Заява про перерахунок пенсії (з повним пакетом документів) подається особисто пенсіонером у територіальне управління ПФ за місцем проживання.
2. Довідка про ідентифікаційний номер.
Якщо громадянин не має ідентифікаційного номера або від нього відмовився, необхідно подати документи про це. Таким документом є ксерокопії сторінок паспорта, на яких органами внутрішніх справ (паспортний стіл) ставляться відповідні штампи.
3. Документ, який підтверджує місце проживання заявника.
Таким документом є паспорт з відміткою про постійне місце проживання. Паспорт подається разом з копією, яка засвідчується спеціалістами ПФ. Проте у певних випадках може бути подана довідка уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органу місцевого самоврядування.
4. Документи, які підтверджують трудовий стаж.
Документом, який підтверджує трудовий стаж до 01.01.2004 р., є трудова книжка, а якщо її немає – документи, передбачені постановою КМУ від 12.08.93 р. №637. За період з 01.01.2004 р. стаж визначається за даними персоніфікованого обліку, оскільки ці дані відповідно до норм Закону №1058 підтверджують, що в цей час особа підлягала соціальному страхуванню і за неї сплачено страхові внески у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
У Порядку №22-1 окремо обумовлено, як повинні підтверджувати свій стаж фізичні особи – підприємці. Період здійснення підприємницької діяльності (у тому числі і за спрощеною системою оподаткування) з 01.07.2000 р. підтверджується даними персоніфікованого обліку. Якщо таких даних немає, підприємцю необхідно подати довідку, яка оформляється податковою інспекцією. У довідці зазначається сума єдиного або фіксованого податку за кожний місяць або обсяг чистого доходу – також щомісяця. Оскільки за період до 01.01.2004 р. підприємці, які використовують одну із спрощених систем оподаткування, дані про себе до відділень персоніфікованого обліку не подавали, то за цей проміжок часу при призначенні пенсії будуть використовуватись саме дані з таких довідок, виданих податковою інспекцією. А ось підприємці, які працювали на загальній системі оподаткування, зобов’язані були звітувати до відділень персоніфікації з початку своєї діяльності, тому їм не потрібно оформляти довідки в податкових інспекціях, оскільки дані про розмір чистого доходу і сплачених страхових внесків повинні бути в ПФ.
З набранням чинності Законом №1058 (з 01.01.2004 р.) незалежно від обраної системи оподаткування фізичні особи – підприємці повинні звітувати до відділень персоніфікованого обліку і, відповідно, саме ці дані будуть використовуватись для обліку як стажу, так і розміру доходу.
Крім перелічених документів можуть бути подані інші документи для підтвердження стажу, який враховується для призначення пенсії. Такими документами можуть бути:
— документи, які підтверджують час навчання до 01.01.2004 р. на денній формі навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і професійно-технічних навчальних закладах (училищах, на курсах з підготовки кадрів, з підвищення кваліфікації і перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі). Це можуть бути відповідні дипломи і їх копії, які засвідчуються спеціалістами ПФ. В окремих випадках це можуть бути довідки з навчальних закладів. З 01.01.2004 р. цей період до страхового стажу не входить;
— документи, які підтверджують службу в армії до 01.01.2005 р. (довідка з районного військкомату). З 2005 року цей період зараховується до стажу за даними персоніфікованого обліку;
— документи, які підтверджують відпустки по догляду за неповнолітніми дітьми до досягнення ними 3-річного віку. Підтвердними документами будуть копії свідоцтв про народження дітей. З 2000 року дані про працівниць, які перебувають у відпустках по догляду за дітьми, повинні включатись до звітів персоніфікованого обліку суб’єктів господарювання. Довідка з відділення персоніфікації буде підставою для зарахування цього періоду до стажу для призначення пенсії.
5. Дві кольорові фотокартки розміром 6 х 4 см.
Фотокартки необхідні для оформлення пенсійної справи і пенсійного посвідчення.
6. Довідка про заробітну плату за період до 01.07.2000 р.
Така довідка оформляється на бланку встановленої форми (додаток 1 до Порядку №22-1). Крім розміру отриманого заробітку (доходу) працедавець підтверджує у довідці, що на усі виплати було нараховано страхові внески до ПФ. Підприємці зобов’язані оформляти такі довідки своїм найманим працівникам.
Особи, які крім основного місця роботи мали ще заробіток за сумісництвом або отримували дохід за договорами цивільно-правового характеру в поточному році, повинні зібрати відповідні довідки (або індивідуальні відомості – за період з 01.07.2000 р.) зі всіх місць роботи. Якщо це легальний заробіток і за нього сплачено всі внески до Пенсійного фонду, він буде врахований при розрахунку пенсії, у межах максимальних витрат на оплату праці, на які нараховуються страхові внески (у 2005 році ця сума становила 4100 грн. З першого жовтня 2006 року – 5050 грн).
Оскільки, як зазначалось вище, у розрахунку пенсії з 01.01.2004 р. враховуються лише ті періоди, за які сплачено страхові внески, то відділом доходів підтверджується сплата внесків працедавцем за кожен місяць при поданні індивідуальних відомостей за 2004, 2005 і 2006 роки.
При наявності у працедавця недоїмки місяці, за які платежі до ПФ здійснені не в повному обсязі (або взагалі немає), не входять до стажу застрахованої особи і відповідно заробіток за цей період не враховується при розрахунку пенсії. Якщо страхові внески сплачені в розмірі менше мінімального страхового внеску, який дорівнює добуткові мінімальної зарплати, помноженої на тариф страхових внесків, який діє на момент нарахування зарплати, то стаж рахується не в повному обсязі, а пропорційно сплаченим внескам. Це, зокрема, стосується підприємців-спрощенців, коли частина єдиного або фіксованого податку, яка надходить до ПФ, менша від мінімального внеску, а доплата не здійснена.
Оскільки дані персоніфікації є конфіденційною інформацією, то скористатись ними, згідно зі ст. 22 Закону №1058, може лише застрахована особа особисто або орган, який призначає пенсію.
пенсія підприємця і система оподаткування
Розглянемо вимоги до документів, які підтверджують розмір доходу, що використовується для призначення пенсії підприємця залежно від обраної системи оподаткування.
Підприємці, які працюють на загальній системі оподаткування:
— за період до 01.07.2000 р. повинні подати довідки з ПФ за місцем реєстрації про перерахунок внесків до ПФ за встановленою формою (додаток 5 до Інструкції про порядок нарахування і сплати страховиками і застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затверджений постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. №21-1) і з податкової інспекції про розмір чистого доходу;
— за період з 01.07.2000 р. повинні надати довідку з відділу персоніфікованого обліку за формою додатка 2 до Порядку №22-1 (якщо підприємці звітували у відділи персоніфікації).
Підприємцям, які використовують спрощену систему оподаткування:
— за період до 01.01.2004 р. буде враховано страховий стаж лише за умови, що підприємець був зареєстрований у ПФ, про що свідчить довідка за формою додатка 5 до Інструкції №21-1. Дохід за цей період у розрахунку пенсії не враховується, бо не було порядку, який передбачав би розрахунок розміру доходу залежно від суми єдиного або фіксованого податку, яка надходила в ПФ з Держказначейства. Методика розрахунку доходу зворотним шляхом від суми коштів, які надійшли (п. 3 ст. 40 Закону №1058) може бути застосована лише з дати набрання чинності Законом №1058. Отже, стаж враховується, а дохід за цей період буде нульовим.
— за період з 01.01.2004 р. (після набрання чинності Законом №1058) підприємці-спрощенці подають довідку за формою додатка 2 до Порядку №22-1 з відділу персоніфікованого обліку. Така довідка може бути оформлена лише тоді, коли підприємець здавав у відділи персоніфікованого обліку індивідуальні відомості за формою ІНДАНІ-СПД.
У цих відомостях вказується частина сплаченого підприємцем єдиного або фіксованого податку, яка надійшла до ПФ від Держказначейства. Розмір доходу розраховується зворотним шляхом за формулою, наведеною в п. 3 ст. 40 Закону №1058. Якщо розмір відрахувань менший від мінімального страхового внеску, до страхового стажу буде зараховано період, який відповідає розміру внесків. Проте в цьому випадку підприємець має право зробити доплату до мінімального страхового внеску в кінці року або при оформленні пенсії. Для цього треба написати заяву в ПФ за місцем реєстрації і сплатити необхідну суму. Доплата буде відображатись в індивідуальних відомостях із зазначенням доплачених сум (код ставки 12). Ця відомість є підставою для розрахунку пенсії з врахуванням доплачених сум. При цьому до страхового стажу буде зараховано в повному обсязі (тобто місяць за місяць) і заробіток у розмірі мінімальної зарплати.
Якщо підприємець оформляє собі пенсію упродовж року, він повинен за період, який передує зверненню за пенсією, сплатити внески до ПФ, не очікуючи встановлених законодавством граничних термінів сплати внесків за рік, і надати відповідний платіжний документ (платіжне доручення або квитанцію).
документи, необхідні для призначення інших видів пенсій
При оформленні пенсії по інвалідності додатково до вищеперелічених документів подається довідка МСЕК про встановлення інвалідності.
При оформленні пенсії у зв’язку з втратою годувальника необхідно подати додатково:
— свідоцтво про смерть годувальника;
— довідку з місця проживання померлого про перебування на його утриманні (якщо ця пенсія призначається дружині або батькам померлого);
— довідку з місця навчання дітей при необхідності.1
1 На пенсію у зв’язку з втратою годувальника мають право діти до 18 років. Проте пенсія може виплачуватись дітям і до 23 років, якщо вони отримують освіту на денній формі навчання в навчальних закладах I-IV рівнів акредитації.


Re: Пенсионеры
Спасибо, у меня такая статья есть
Я спрашивала какие особенности начисления зарплаты пенсионерам и с какого момента их применять smiling smiley

Нормальные герои всегда идут в обход (с)
С момента выдачи удостоверения, а точнее, с момента его предъявления в бухгалтерию вы перестаете удерживать с него взнос в занятость. И все

_______________
Корисна інформація для бухгалтера
Re: Пенсионеры
Подскажите, где можно почитать про пенсию при сокращеннии на предприятии.Человеку до пенсии полтора года,а не предприятии сокращение, можно ли ему стать пенсионером досрочно?
Re: Пенсионеры
costa Автор рядків:
-------------------------------------------------------
> Подскажите, где можно почитать про пенсию при
> сокращеннии на предприятии.
Существует только 3вида пенисии: по возрасту, по инвалидности и в связи с утратой годувальника

Монна Нонна, 3-й раз за сегодня - спасибо

Нормальные герои всегда идут в обход (с)
Re: Пенсионеры
раньше можно было при сокращении выйти досрочно на пенсию за 1,5 года, сейчас - это отменено.
Re: Пенсионеры
Спасибо за информацию...а жаль..
Re: Пенсионеры
Кажется отменялось как раз 107-м законом на 2008 год. Но Лиги под рукой нет - если у Вас есть - посмотрите, это кажется ст.26 Закона о занятости населения. Так 107-й в части изменений РКСУ отменил...
Re: Пенсионеры
Монна Нонна Автор рядків:
-------------------------------------------------------
> С момента выдачи удостоверения, а точнее, с
> момента его предъявления в бухгалтерию вы
> перестаете удерживать с него взнос в занятость. И
> все

Закон 1533, Стаття 5. Особи, які не підлягають страхуванню на випадок безробіття

Страхуванню на випадок безробіття не підлягають:

працюючі особи, які отримують або мають право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років, а також особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку; ....
Інструкція № 339 зі змінами від 14.02.2008р. - п. 2.3 - Страхові внески на випадок безробіття не утримуються із заробітної плати осіб, які досягли пенсійного віку (чоловіки - 60 років, жінки - 55 років), право на пенсію яких не потребує підтвердження....

Тобто, натсупив пенсійний вік - перестаєте утримувати внески до фонду безробіття

Re: Пенсионеры
Щоб не створювати нову тему, запитаю тут:
Якщо працівник на основному місці роботи працює на 0,5 ставки, ця робота зараховується йому до трудового стажу?
Re: Пенсионеры
В безработицу не удерживать с даты достижения пенсионнного возраста, дата выдачи удостоверения, оформления пенсии не причем. В случае выхода на пенсию по выслуге лет до достижения пенсионного возраста - удержания прекращаються с даты написания работником заявления с приложением копии пенсионного удостоверения или справки ПФ
Re: Пенсионеры
Для подачи документов на пенсию нужно подать:
6. Довідка про заробітну плату за період до 01.07.2000 р.
Така довідка оформляється на бланку встановленої форми (додаток 1 до Порядку №22-1)
Если можете, пожалуйста, дайте ссылку, где посмотреть этот порядок №22-1 и бланк -додаток 1.
СПАСИБО!!!!!!!!
Re: Пенсионеры
О.О. абсолютно прав относительно ст. 26: ВКСУ отменил соответствующую статью закона 107.
Re: Пенсионеры
[zakon.nau.ua]
Це зміни, але в тексті є ссилка на порядок №22-1
Re: Пенсионеры
Уважаемые Форумчане!
Подскажите, что нужно сделать?
Сестра оформляла пенсию в 2001 году, стаж - 36,5 лет, но
с госпредприятия (НИИ -работала инженером, з-та была в среднем 1500, крб., и общий стаж был 30 лет) уволилась в 1995г., и к моменту когда оформляла пенсию его закрыли, а здание продали, где найти докуменды для получения справки о заработке новые хозяева сказать не смогли.
В ПФ, при приеме документов на пенсию, инспектор сказала, что эта справка с НИИ не нужна, все равно назначат минимальную, она и перестала свое НИИ искать.
После НИИ, до достиженн пенс.возраста, работала на разных фирмочках по труд. книжке, но на мин.з-те Так и получилось. Пенсию ей в 2001 году назначили мин.
После назначения пенсии, она продолжает работать, но на перерачет пенсии не подавала ни разу.
Сейчас ей предагают уволиться и она будет подавать на перерасчет пенсии. т.к. есть 4,5 года раб.стажа.
Подскажите, есть ли смысл искать документы НИИ и справку о з-те там? Скорее всего нужно искать бывших сотрудников - кто - что знает о нем или в архив делать запрос.Пенсию ей больше насчитают? или не тратить времени и сил?
Извините, если не в том форуме написала, просто тама "Пенсионеры" навела на мысль спросить о наболевшем.
СПАСИБО!!!!
Re: Пенсионеры
Долго ждал он у синего моря.....................
Re: Пенсионеры
Вигідно для пенсії брати 94- 99 роки.Там же можна кілька довідок про доходи подати, а вони вже виберуть де більше виходить пенсії.
Ну а з приводу НІІ зверніться в архів. Документи по з/п повинні 75 років зберігатися.
Re: Пенсионеры
Калинка,обязательно надо взять справку из НИИ, если там она была на научной работе,т.к. пенсии научным работникам очень и очень приличные,архив должен быть иначе НИИ бы не закрыли.
Re: Пенсионеры
Спасибо, Валентина!
я понимаю, что если добиваться этой справки, то нужно брать 5 лет
да только с НИИ ушла в 1995, потому что там вообще перестали платить, даже при увольнении не рассчитались, зав.производством доказывал-доказывал, так его вообще застрелили,
а на всех остальных фирмочках тогда шла мин з-та если помните - 63,00грн.. 75,00, 85,0 - вот так официально и платили и куда было деваться в предпенсионном возрасте??? тем более, что и пенсии тогда были не больше
может быть кто-то знает как переводятся крб. - в гривны??? сколько можно реально с той з-ты получить пенсию
или успокоиться и подать на перерасчет с той же мин з-ты в от 240,0 до 540,0 грн. (с 2004 по 2008г) только теперь будет 41 год стажа.
Re: Пенсионеры
Попробуйте обратиться в архив министерства образования либо профильного министерства. Обязательно стучитесь, научная пенсия может быть приличной.
Re: Пенсионеры
про НИИ - а его сразу и не закрыли - Здание забрали, имущество неизвестно куда вывезли, а документы вообще неизвестно где - хоть сдали в архив - хоть сожгли за ненадобностью.
Когда стали забирать здание - выкупленное на ваучеры, директор умер от серд. приступа, а зав.производством - застрелили- остальные разбежались кто куда. Так что и на архив надежда слабая.
Это и был 1998-1999 год.
Вот такая история - почему и спрашиваю -на сколько реально можно увеличить пенсию. если вдруг повезет найти следы того НИИ или сохранить здоровье и время
Re: Пенсионеры
она работала старшим инженером технологом - о научной пенсии речь не идет
просто пенсия по возрасту
Re: Пенсионеры
[pensia.in.ua]
Оце знайшла по бистрому.
А колись зустрічала програму розрахунку пенсії. Тільки от де - не зафіксувала...
Re: Пенсионеры
СПАСИБО!!! - посмотрю
Может быть кто-то сталкивался с такой проблемой - поделитесь как решилась.
Оптимизма жизнь не добавляет.
Мало тог, что вклад в сбербанке ......., так теперь и пенсия ..... на грани выживания......
Всем Спасибо и удачи!!!!
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00035500000000001