Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

ЄП і сборенда приміщення

Відправлено користувачем Vika_R 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
СПД ЄП має договір оренди на приміщення з дозволом його суборенди. В даному приміщені працюють ще два СПД ЄП. Щоб узаконити їх перебування я хочу зробити з ними договір суборенди. В свідоцтві на ЄП у мене не прописано такого виду діяльності. Питання: чи маю я право здавати в суборенду приміщення.
Якщо я зроблю договір на 1 рік з його щорічною пролонгцією і нарахуванням та сплатою орендної плати при розторжені договру. А при сплаті субборенди буде 15% перераховано в бюджет. Це буде вірне рішення?
Напишите заяву в ДПИ о внесении дополнительного вида деятельности - сдача в оренду недвижимости. Вам впишут в св-во такое дополнение и работайте на ЕН.
Так я розумію, просто договір потрібно зробити з 1 січня


Лучше с даты вашего заявления, а если очень надо, то пусть в дог-ре будет период с 01.01.10 до даты заявы - без оплаты, а дальше - с офиц. оплатой, так вы точно "не влетите".
Если Вы платите единый по наивысшей ставке 200 грн, то можно...

Вот консультация по этому поводу

Чи впливає код КВЕД на оподаткування ЄП

До редакції звернувся читач — суб’єкт підприємницької діяльності — платник єдиного податку, від якого місцева ДПІ вимагає оподатковувати доходи, отримані від провадження видів діяльності, ставка єдиного податку на які не встановлена органом місцевого самоврядування, на загальних засадах. Спробуємо з’ясувати цю ситуацію.

Суть спору

У реєстраційній картці, заповненій для проведення державної реєстрації СПД, зазначено певні види діяльності. А у виданому підприємцеві свідоцтві про сплату єдиного податку записано види діяльності за КВЕД відповідно до переліку ставок, визначених місцевою радою, які не є ідентичними до видів економічної діяльності, внесених до реєстраційної картки (наприклад у картці зазначено «Оптова торгівля непродовольчими товарами», а у свідоцтві про сплату єдиного податку — «Оптова торгівля»).

На думку ДПІ, оскільки підприємець здійснює види діяльності, зазначені при отриманні свідоцтва про держреєстрацію, за якими ставки ЄП місцевою радою не встановлено, то доходи від такої діяльності підлягають оподаткуванню відповідно до правил, встановлених для СПД — фізосіб, що перебувають на загальній системі оподаткування.

Правова основа

Правові та організаційні аспекти застосування спрощеної системи оподаткування були розглянуті у «ДК» №44/20071.

1 Кравчук О., Вареня В. ЄП і ПДФО: на яку діяльність поширюються // «Дебет-Кредит» №44/2007..

Зокрема, зазначимо, що форма Свідоцтва про сплату єдиного податку підприємцем — фізичною особою, затверджена на основі ст. 4 Указу Президента України від 03.07.98 р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (далі — Указ №727) наказом ДПАУ від 29.10.99 р. №599, передбачає реквізит «Вид або види діяльності», який заповнюється згідно з поданою заявою і відповідно до якого на практиці визначаються ставка податку та суми податкових зобов’язань, що підлягають сплаті в установлені строки.

Згідно зі ст. 2 Указу №727, ставка єдиного податку для підприємців-фізосіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 грн та більше 200 грн на місяць. При цьому йдеться саме загалом про види діяльності (а не тільки про внесені до свідоцтва види діяльності), адже ні в Указі №727, ні в Порядку видачі свідоцтва, ні в інших законодавчих актах не встановлено вимогу обов’язково зазначати всі види діяльності у свідоцтві для того, щоб доходи від цих видів підприємницької діяльності обкладалися єдиним податком.

Отже, ставка єдиного податку, згідно з Указом №727, залежить не від записаних у свідоцтві видів діяльності, а від тих, що фактично здійснюються.

Свобода підприємницької діяльності

Чинне законодавство України не встановлює повноважень місцевих рад (органів місцевого самоврядування) чи податкових органів розмежовувати види економічної, підприємницької діяльності, що можуть здійснюватися із застосуванням спрощеної системи оподаткування, і ті, які можуть здійснюватися лише на загальній системі.

Не визначено у законодавстві також обов’язку підприємця здійснювати лише види діяльності, зазначені у реєстраційній картці при отриманні свідоцтва про державну реєстрацію СПД, та обов’язкової відповідності видів діяльності, записаних у цій картці і в свідоцтві про сплату єдиного податку. Основні коди економічної діяльності за державним класифікатором зазначаються у реєстраційній картці довідково і на господарську компетенцію СПД не впливають. Вільний вибір підприємцем видів підприємницької діяльності є одним із фундаментальних її принципів, установлених в ст. 44 Господарського кодексу України, що гарантується статтею 42 Конституції України.

Як сказано у листі Державного комітету статистики України від 18.05.2005 р. №14/2-1-05/249, «КВЕД не є правовстановлювальним документом і надання… коду виду діяльності не має жодних правових наслідків для суб’єктів при виборі та здійсненні ними господарської діяльності та не потребує внесення змін до установчих документів»2.

Висновки

Отже, вимоги податкового органу є неправомірними. Якщо у свідоцтві про сплату єдиного податку зазначено фактично здійснювані підприємцем-фізособою види діяльності, то незалежно від того, чи встановлено місцевою радою ставку єдиного податку конкретно за цими видами діяльності, доходи від її здійснення обкладаються єдиним податком у порядку, встановленому Указом №727.

Якщо ж підприємець здійснював види діяльності, не зазначені у свідоцтві, на нашу думку, єдиний податок має сплачуватися від фактично здійснюваних видів діяльності, а його ставка не може перевищувати 200 грн на місяць.

І оскільки, відповідно до ст. 6 Указу №727, суб’єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником ПДФО, будь-яких законодавчих підстав для обкладення таких доходів ПДФО, на наш погляд, немає.

З огляду на це вимоги податкового органу оподатковувати за загальною системою доходи, отримані від підприємницької діяльності платника ЄП через невстановлення місцевою радою конкретних ставок цього податку для здійснюваних ним видів діяльності, на нашу думку, є неправомірними.

Крім цього, звертаємо увагу, що підприємець — платник ЄП не може бути притягнений до відповідальності на підставі Закону про доходи, бо він не є ані платником цього податку, ані податковим агентом щодо отримуваних ним доходів.

Постскриптум

Сподіваємося, зазначений спір не виявиться «першою ластівкою» та не стане основою перегляду системи відносин податкових органів із платниками єдиного податку, бо вимоги податкового органу в розглянутому випадку не мають під собою жодних правових підстав. Адже за роки незалежності та становлення державних гарантій свободи підприємницької діяльності підприємці (крім тих, діяльність яких підлягає ліцензуванню), мабуть, не стикалися з необхідністю доводити, що здійснювана ними діяльність відповідає конкретному коду КВЕД.

Інакше слід бути насторожі: якщо практика правозастосування у цьому напрямі розвиватиметься у такий спосіб, надалі знадобиться ціла служба для здійснення такої «експертизи»3.

2«Орієнтир» («Урядовий кур’єр»), №28, 29 липня 2005 р.

3 Сприятливу для платників ЄП ухвалу ВАСУ від 21.06.2007 р. у справі №А37/80 див. у наступних числах «ДК».

Олексій КРАВЧУК, аудитор
Если есть желание поцепляться с налоговиками, то можно и так, а если надо на "мягких лапках" обойти, то лучше через заяву.
Підкажіт, якщо орендодавець надасть лист, в якому буде сказано, що він поствлений до відома і не заперечує, щоб в приміщені, яке орендую А будуть перебувати п-ці В і Б. Такий лист буде підставою для знаходження в офісі п-ців В іБ.
Сделайте "додаток" к дог-ру - арендатор имеет право сдавать площадь в субарену. Подпишите вы и арендодатель.
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.00030399999999997