Головна порталу Дт-Кт  
Головна ДКНовиниПублікації ДКПередплатаДовідникиБланки, формиКонсультаціїДокументи


Розширений пошук по форуму

лицензия - это нематериальный актив или все-таки расходы будущих периодов?

Відправлено користувачем buch 
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Нарыла два мнения
1. Лицензия - это нематериальный актив со всеми вытекающими.
2. Затраты относить на затраты будущих периодов и постепенно списывать.
А у нас на предприятии вообще сразу списали на затраты в периоде возникновения. А сейчас новую лицензию получили. И как правильно... Подскажите пожалуйста.
если взять Положення (стандарт)
бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи"
то:
5. Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного об'єкта за такими групами:
....
інші нематеріальні активи (право на провадження діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо)


"право на провадження діяльності" - по-моему єто есть лицензия, т.е. нематериальній актив.
я это отражаю как Немат.Актив. К тому же- что прямолинейным методом вы ее будете списывать, что списывать как расходы будущих периодов каждый месяц / квартал...сумма будет одна и та же. Но чистота эксперимента- первична)))...а потому смело относите как НА. Но это точно не расходы текущего периода.

У меня была точно такая же картина, прошлый бухгалетр списал на расходы....мужественно все пересчитала и отсторнировала.


Смотря сколько вы заплатили за лицензию. Если до 1000 грн., то списывайте на расходы в НУ, в бухгалтерском можете на НА, можете списать на расходы. Если больше, то НЕ и амортизируйте и НУ и в бухучете
Получается картина. При оформлении лицензии были понесены затраты на оплату услуг юриста, конторы, которая обследование предлицензионное делала и плата за саму лицензию. Услугт надо оформлять актами. Но если лицензия - НМА, значит, чтоб посадить все затраты по оформлению, это нужно все услуги оформить приходными ордерами, так что ли...
в НУ - 100% ВР, независимо от суммы!!!!

5.4.7. Будь-які витрати на придбання ліцензій !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! та інших спеціальних дозволів, виданих державними органами для ведення господарської діяльності, включаючи плату за реєстрацію підприємства в органах державної реєстрації, зокрема, в органах місцевого самоврядування, їх виконавчих органах, крім витрат на придбання торгових патентів, установлених Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності". Витрати на придбання ліцензій та інших спеціальних дозволів на право здійснення за межами України вилову риби та морепродуктів, а також надання транспортних послуг.
(Закон, ВР України, від 28.12.1994, № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств (в редакції Закону України N 283/97-ВР від 22.05.97)")

В БУ, конечно, можно развлечься с помощью нематериального активаsmiling smiley)) в принципе, это и правильно...по аналогии с патентами...хотя можно и поспорить
Виктория, спасибо огромное за подробное разъяснение. По ходу вопрос - юридические услуги по оформлению и сопровождению при получении лицензии в размере 30 тыс.грн. это не слишком. Не будут ли налоговики к обычным ценам цепляться.
Вообще с обычными ценами у меня большой вопрос. Все о них говорят, но на практике я ни разу не сталкивалась. У кого-тго были такие проблемы?
всякое может быть...хотя..смотря какая лицензия, канешнаsmiling smiley) я бы на вашем месте собрала прайс-листы других юрфирм на аналогичные услуги
Это было бы здорово. Только никто конкретной цифры не называет.
Виктория-3 Автор рядків:
-------------------------------------------------------
> в НУ - 100% ВР, независимо от суммы!!!!
>
> 5.4.7. Будь-які витрати на придбання ліцензій
> !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! та інших спеціальних
> дозволів, виданих державними органами для ведення
> господарської діяльності, включаючи плату за
> реєстрацію підприємства в органах державної
> реєстрації, зокрема, в органах місцевого
> самоврядування, їх виконавчих органах, крім витрат
> на придбання торгових патентів, установлених
> Законом України "Про патентування деяких видів
> підприємницької діяльності". Витрати на придбання
> ліцензій та інших спеціальних дозволів на право
> здійснення за межами України вилову риби та
> морепродуктів, а також надання транспортних
> послуг.
> (Закон, ВР України, від 28.12.1994, № 334/94-ВР
> "Про оподаткування прибутку підприємств (в
> редакції Закону України N 283/97-ВР від
> 22.05.97)")
>
> В БУ, конечно, можно развлечься с помощью
> нематериального активаsmiling smiley)) в принципе, это и
> правильно...по аналогии с патентами...хотя можно и
> поспорить

не все так однозначно: есть письмо ДПА от 17.09.2008 N 18813/7/15-0217, где налоговая разделяет учет лицензий в НУ в зависимости от стоимости и срока, на который такая лицензия выдана.
Я понимаю, что письмо не Закон, на в наше время лучше знать все точки зрения smiling smiley
[zakon.nau.ua]
Спасибо. Вот и решай теперь чем руководствоваться. А проверка придет и в любом случае штрафанет.
buch Автор рядків:
-------------------------------------------------------
> Нарыла два мнения
> 1. Лицензия - это нематериальный актив со всеми
> вытекающими.
> 2. Затраты относить на затраты будущих периодов и
> постепенно списывать.
> А у нас на предприятии вообще сразу списали на
> затраты в периоде возникновения. А сейчас новую
> лицензию получили. И как правильно... Подскажите
> пожалуйста.


МИНИСТЕРСТВО ФИНАНСОВ УКРАИНЫ

ПИСЬМО

от 20.06.2006 г. N 31-34000-10-25/12966

Газете украинского бухгалтера "Все для бухгалтера в торговле"
ул. Сергиенко, 18, г. Киев, 02094 

Министерство финансов Украины на запрос об отражении в бухгалтерском учете лицензии на право осуществления определенного вида деятельности сообщает.

В соответствии с Положением (стандартом) бухгалтерского учета 8 "Нематериальные активы", утвержденным приказом Министерства финансов Украины от 18.10.99 г. N 242, приобретенное право на осуществление деятельности в целях использования в течение периода более одного года признается нематериальным активом и зачисляется на баланс по первоначальной стоимости, которая состоит из общей суммы, подлежащей уплате за весь период, на который получена лицензия на право осуществления определенного вида деятельности.

 

Заместитель Министра 
В. Регурецкий 

 

Напечатано:
"Все для бухгалтера в торговле",
N 27, 3 июля 2006 г.

 
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 13.07.2009 р. N 31-34000-20-10/18896

Міністерство фінансів України на запит щодо відображення в бухгалтерському обліку вартості придбаних ліцензій і комп'ютерних програм повідомляє, що відповідно до абзацу восьмого пункту 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.10.99 N 242, такі активи (за умови відповідності критеріям визнання активів) відображаються у складі інших нематеріальних активів.

 

Заступник Міністра
Д. Фудашкін
щодо п/о, то цілком підтримую Викторию-3. Є чітка норма закону, яка про термін словом не говорить.
А в б/о - що 39, що НМА - що в лоб, що по лбу. Правильніше НМА. При цьому фін.результат ж не міняється.

Виктория -3, Galla,на одном из семинаров, проводимых налоговой задала лекторше этот вопрос, причем также как Виктория, с пунктом закона и тремя восклицательными знаками )), получила ответ - ничего не знаю, можете спорить сколько угодно, при проверке вам пересчитают как НМА ))) По теме: в НУ - отнесла на ВР, в БУ - 39
Значит лицензия в НУ - НМА, в БУ - или НМА, или 39 - на усмотрение бухгалтера.
Всем большое спасибо!!! Получила огромное удовольствие от общения!!!
Buch, Edera, если исходить из пожеланий налоговиков, то любая фирма станет банкротом!! нужно исходить ТОЛЬКО из требований закона!

вот представьте, что ГНАУ - как это обычно и бывает - меняет свою точку зрения! а вы -упс - сделали так, как сказала!! лектор!! на семинаре!! - и как доказывать свою правоту будете?!

и потом - любой грамотный директор (учредитель и пр.) вряд ли готов платить налоги "на всякий случай" smiling smiley)

хотя...как сказали моему предыдущему директору на встрече с замначальника ГНИ (типа минимизаторыsmiling smiley)): "Ну ведь вы же открыли фирму для того, чтоб платить налоги!" - немая сцена..
получили лицензию на неопределенный срок. Как отразить в НУ, если придерживаться письма ГНАУ от 17.09.2008 и если в П(С)БУ 8 "Нематериальные активы" сказано:
"Нематериальные активы с неопределенным сроком полезного использования амортизации не подлежат. К нематериальным активам с неопределенным сроком полезного использования относятся те, по которым предприятием не определено ограничение срока, в течение которого ожидается увеличение денежных средств (или их эквивалентов) от использования таких нематериальных активов."??
Лицензия лицензии рознь.
Еще вот такой нюанс. В НУ это может быть и стр.04,13

Про оподаткування прибутку підприємств

5.4. Особливості віднесення витрат подвійного призначення до складу валових витрат платника податку
До валових витрат включаються:
......
5.4.7. Будь-які витрати на придбання ліцензій та інших спеціальних дозволів, виданих державними органами для ведення господарської діяльності, включаючи плату за реєстрацію підприємства в органах державної реєстрації, зокрема, в органах місцевого самоврядування, їх виконавчих органах, крім витрат на придбання торгових патентів, установлених Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності". Витрати на придбання ліцензій та інших спеціальних дозволів на право здійснення за межами України вилову риби та морепродуктів, а також надання транспортних послуг.
[Підпункт 5.4.7. пункту 5.4. статті 5 доповнено згідно із Законом України N 639/97-ВР від 18.11.97р.]
А ось тут Чекашкін іншої думки про нематеріальні активи - і наголос робить на трактування НМА з позицій податкового законодавства.
Тобто, якщо замість "права на користування спорудами" вставити "дозвіл(ліцензія) на провадження діяльності" - то висновки цього листа не втратять.

Лист ДПА України

від 17.04.09 № 8177 /7/15-0517

Про порядок податкового обліку окремих операцій

У зв'язку з надходженням запитів від платників податку та органів державної податкової служби, а також з метою належної організації адміністрування податку на прибуток Державна податкова адміністрація України повідомляє про порядок податкового обліку (амортизації) прав на користування виробничими та офісними будівлями, спорудами, устаткуванням та обладнанням, внесених до статутного фонду підприємства.
Пунктом 1.2 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон) визначено, що нематеріальний актив - це об'єкти інтелектуальної, в тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані у порядку, встановленому відповідним законодавством, об'єктом права власності платника податку (п.1.2 ст.1 Закону).
Зважаючи на те, що поняття "промислова власність" чинним законодавством не визначено, Закон під нематеріальним активом визнає права, які мають бути аналогічними правам інтелектуальної власності. В свою чергу, право інтелектуальної власності складає окрему групу відносин, урегульовану цивільним правом.
Так, відповідно до ст.418 Цивільного кодексу України право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Тобто, об'єктом інтелектуальної власності є нематеріальний об'єкт (результати інтелектуальної і творчої діяльності).
Статтею 420 Цивільного кодексу України визначено, що до об'єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать: літературні та художні твори; комп'ютерні програми; компіляції даних (бази даних); виконання; фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення; наукові відкриття; винаходи, корисні моделі, промислові зразки; компонування (топографії) інтегральних мікросхем; раціоналізаторські пропозиції; сорти рослин, породи тварин; комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення; комерційні таємниці.
Враховуючи вищевикладене, зазначені у запиті права користування майном не є правами інтелектуальної власності або іншими аналогічними правами і тому не можуть бути визнані нематеріальними активами для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств.
Таким чином, внесені до статутного фонду підприємства права користування майном не підлягатимуть амортизації відповідно до ст.8 Закону.
Головам Державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довести зазначене роз'яснення до відома платників податків і підпорядкованих підрозділів та забезпечити його врахування при проведенні контрольно-перевірочної роботи та апеляційних процедур.


Заступник Голови С.В.Чекашкін


А згадок про строк використання НМА - один рік чи вартісних обмежень - ні в БУ ні в НУ законодавствах (листи до уваги не беру) не знайшла.

ИМХО - дозвіл на провадження певного виду діяльності (ліцензія, що від органів виконавчої влади) - не НМА.
Список форумів Список тем Нова темаПопередня тема Наступна тема
Вибачте, тільки зареєстровані користувачі можуть писати в цьому форумі.

Авторизуватись



Повідомлення, розміщені на форумах ДК-порталу, відображають лише особисту позицію авторів повідомлень.
Адміністрація форумів не несе відповідальності за їх зміст.

© 2023 "Дебет-Кредит", український бухгалтерський портал, web_dk [ @ ] gc.com.ua





0.000414